
A particle is projected from a point \[\left( {0,1} \right)\] on \[Y\] -axis (assume \[ + Y\] direction vertically upwards) aiming towards a point\[\left( {4,9} \right)\] . It fell on the ground on \[X\] -axis in \[1\] sec. Taking $g = 10m/{s^2}$ and all coordinates in meter. Find the \[X\] coordinate where it fell.
Answer
502.2k+ views
Hint: The slope that is equal to the tangent of the angle of the projection has to be calculated from the given points. The speed at which the particle is projected is to be divided into two components along with horizontal and vertical directions at the projection angle. Using the equation of motion, the speed along the vertical direction will be found. From this value, the speed along the horizontal direction can be calculated. The x-coordinate can be calculated from this speed.
Formula used:
Slope = $\tan \theta = \dfrac{{{y_2} - {x_2}}}{{{y_1} - {x_1}}}$
Displacement for points on the y-axis, ${S_1} = {u_y}t - \dfrac{1}{2}g{t^2}$
Displacement for points on the x-axis , ${S_2} = {u_x}t$
${u_x}$ and ${u_y}$ are the components of the projection velocity $u$ along with horizontal and vertical directions.
Complete step by step solution:
The points are given, starts from \[\left( {0,1} \right)\] and aiming to \[\left( {4,9} \right)\]
Slope = $\tan \theta = \dfrac{{9 - 1}}{{4 - 0}}$
$\tan \theta = \dfrac{8}{4} = 2$
Let, ${u_x}$ and ${u_y}$ are the components of the projection velocity $u$ along with horizontal and vertical directions.
${u_x} = u\cos \theta $
${u_y} = u\sin \theta $
$\theta $ is the projection angle.
The equation of motion of the particle vertically,
${S_1} = {u_y}t - \dfrac{1}{2}g{t^2}$
${S_1} = 0 - 1 = - 1$
$t = 1\sec $
$g = 10m/{s^2}$
$\therefore ( - 1) = \left( {u\sin \theta .1} \right) - \left( {\dfrac{1}{2}.10.1} \right)$
$ \Rightarrow u\sin \theta = 5 - 1$
$ \Rightarrow u\sin \theta = 4$
$\tan \theta $ can be written as, $\tan \theta = \dfrac{{u\sin \theta }}{{u\cos \theta }}$
$ \Rightarrow 2 = \dfrac{4}{{u\cos \theta }}$
$ \Rightarrow u\cos \theta = 2$
The equation of motion of the particle horizontally,
${S_2} = {u_x}t$
$ \Rightarrow {S_2} = u\cos \theta t$
$ \Rightarrow {S_2} = 2 \times 1$
$ \Rightarrow {S_2} = 2$
Hence, the \[X\] coordinate is $\left( {2,0} \right)$ where it fell.
Note:The component of the projection speed along the vertical direction is non-uniform. The motion of the particle is along with the acceleration due to gravity. But the component along with the horizontal direction is uniform since there is no gravitational acceleration.
When we want to find the maximum height of the particle, we have to deal with the vertical motion. And, during the calculation of the range of the particle, we have to deal with the horizontal motion.
Formula used:
Slope = $\tan \theta = \dfrac{{{y_2} - {x_2}}}{{{y_1} - {x_1}}}$
Displacement for points on the y-axis, ${S_1} = {u_y}t - \dfrac{1}{2}g{t^2}$
Displacement for points on the x-axis , ${S_2} = {u_x}t$
${u_x}$ and ${u_y}$ are the components of the projection velocity $u$ along with horizontal and vertical directions.
Complete step by step solution:
The points are given, starts from \[\left( {0,1} \right)\] and aiming to \[\left( {4,9} \right)\]
Slope = $\tan \theta = \dfrac{{9 - 1}}{{4 - 0}}$
$\tan \theta = \dfrac{8}{4} = 2$
Let, ${u_x}$ and ${u_y}$ are the components of the projection velocity $u$ along with horizontal and vertical directions.
${u_x} = u\cos \theta $
${u_y} = u\sin \theta $
$\theta $ is the projection angle.
The equation of motion of the particle vertically,
${S_1} = {u_y}t - \dfrac{1}{2}g{t^2}$
${S_1} = 0 - 1 = - 1$
$t = 1\sec $
$g = 10m/{s^2}$
$\therefore ( - 1) = \left( {u\sin \theta .1} \right) - \left( {\dfrac{1}{2}.10.1} \right)$
$ \Rightarrow u\sin \theta = 5 - 1$
$ \Rightarrow u\sin \theta = 4$
$\tan \theta $ can be written as, $\tan \theta = \dfrac{{u\sin \theta }}{{u\cos \theta }}$
$ \Rightarrow 2 = \dfrac{4}{{u\cos \theta }}$
$ \Rightarrow u\cos \theta = 2$
The equation of motion of the particle horizontally,
${S_2} = {u_x}t$
$ \Rightarrow {S_2} = u\cos \theta t$
$ \Rightarrow {S_2} = 2 \times 1$
$ \Rightarrow {S_2} = 2$
Hence, the \[X\] coordinate is $\left( {2,0} \right)$ where it fell.
Note:The component of the projection speed along the vertical direction is non-uniform. The motion of the particle is along with the acceleration due to gravity. But the component along with the horizontal direction is uniform since there is no gravitational acceleration.
When we want to find the maximum height of the particle, we have to deal with the vertical motion. And, during the calculation of the range of the particle, we have to deal with the horizontal motion.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

