
A particle having a charge $10mC$ is held fixed on a horizontal surface. A block of mass $80g$ and having charge stays in equilibrium on the surface at a distance of $3cm$ from the first charge. The coefficient of friction between the surface and the block is $\mu = 0.5$. Find the range within which the charge on the block may lie
A.)$ - 4 \times {10^{ - 12}}C$ to $4 \times {10^{ - 12}}C$
B.)$ - 2C$ to $2 \times {10^2}C$
C.)$ - 4 \times {10^{ - 19}}C$ to $4 \times {10^{ - 19}}C$
D.)$ - 2 \times {10^{ - 19}}C$ to $2 \times {10^{ - 19}}C$
Answer
596.7k+ views
Hint: In the given problem the condition is given that the block having some charge stays in equilibrium with the charge which is being fixed on the same horizontal surface. This implies that the force in between them is in equilibrium, in other words the friction force and the electrostatic force which is acting in between them are of the same magnitude.
Step By Step Answer:
So, when the electrostatic force is balanced by the maximum friction force.
Maximum friction force=${f_k}$= $\mu mg$
Where $\mu = $coefficient of friction$ = 0.5$
$m$=mass of the block=$80g = 0.08kg$
$g$=acceleration due to gravity=$9.8$ m/$s^2$
So now maximum friction force=$0.5 \times 0.08 \times 9.8 = 0.392$
So approximately, maximum friction force=${f_k} = 0.4$$N$----equation (1)
Now the electrostatic force ${f_e} = $$\dfrac{{K{q_1}{q_2}}}{{{r^2}}}$
Where, $K = $electrostatic constant $ = 9 \times {10^9}$ $Nm^2/C^2$
${q_{1 = }}$value of charge given$ = 10mC = 10 \times {10^{ - 3}}C$
${q_{2 = }}$the charge on the block which we have to find.
$r = $ distance between the two charges $ = 3cm = 3 \times {10^{ - 2}}m$
Now ${f_e} = \dfrac{{ = 9 \times {{10}^9} \times 10 \times {{10}^{ - 3}} \times {q_2}}}{{{{(3 \times {{10}^{ - 2}})}^2}}}$------equation (2)
Now equating equation (1) and equation (2).
$0.4 = \dfrac{{ = 9 \times {{10}^9} \times 10 \times {{10}^{ - 3}} \times {q_2}}}{{{{(3 \times {{10}^{ - 2}})}^2}}}$
$ \Rightarrow 3.6 = 9 \times {10^{ - 12}} \times {q_2}$
${q_2} = 4 \times {10^{ - 12}}C$
So, we have got the magnitude of the charge but here there are two possibilities that the charge may be positive or negative.
So, when the is positive then, ${q_2} = 4 \times {10^{ - 12}}C$
And when the ${q_2}$ is negative then, ${q_2} = - 4 \times {10^{ - 12}}C$
Hence the value of the charge will lie in between $4 \times {10^{ - 12}}C$ to $ - 4 \times {10^{ - 12}}C$.
Hence the option (A) is the correct answer.
Note-The value of the friction is always in between 0 and $\mu mg$. So to calculate the maximum value of the charge which we can assign to the block to keep it in equilibrium with a fixed charge, already placed in the same plane we have to equate with the $\mu mg$ not 0, because this will give us the maximum charge.
Also, to develop the friction the value of the charge should be non-zero, otherwise the friction will not be developed.
Step By Step Answer:
So, when the electrostatic force is balanced by the maximum friction force.
Maximum friction force=${f_k}$= $\mu mg$
Where $\mu = $coefficient of friction$ = 0.5$
$m$=mass of the block=$80g = 0.08kg$
$g$=acceleration due to gravity=$9.8$ m/$s^2$
So now maximum friction force=$0.5 \times 0.08 \times 9.8 = 0.392$
So approximately, maximum friction force=${f_k} = 0.4$$N$----equation (1)
Now the electrostatic force ${f_e} = $$\dfrac{{K{q_1}{q_2}}}{{{r^2}}}$
Where, $K = $electrostatic constant $ = 9 \times {10^9}$ $Nm^2/C^2$
${q_{1 = }}$value of charge given$ = 10mC = 10 \times {10^{ - 3}}C$
${q_{2 = }}$the charge on the block which we have to find.
$r = $ distance between the two charges $ = 3cm = 3 \times {10^{ - 2}}m$
Now ${f_e} = \dfrac{{ = 9 \times {{10}^9} \times 10 \times {{10}^{ - 3}} \times {q_2}}}{{{{(3 \times {{10}^{ - 2}})}^2}}}$------equation (2)
Now equating equation (1) and equation (2).
$0.4 = \dfrac{{ = 9 \times {{10}^9} \times 10 \times {{10}^{ - 3}} \times {q_2}}}{{{{(3 \times {{10}^{ - 2}})}^2}}}$
$ \Rightarrow 3.6 = 9 \times {10^{ - 12}} \times {q_2}$
${q_2} = 4 \times {10^{ - 12}}C$
So, we have got the magnitude of the charge but here there are two possibilities that the charge may be positive or negative.
So, when the is positive then, ${q_2} = 4 \times {10^{ - 12}}C$
And when the ${q_2}$ is negative then, ${q_2} = - 4 \times {10^{ - 12}}C$
Hence the value of the charge will lie in between $4 \times {10^{ - 12}}C$ to $ - 4 \times {10^{ - 12}}C$.
Hence the option (A) is the correct answer.
Note-The value of the friction is always in between 0 and $\mu mg$. So to calculate the maximum value of the charge which we can assign to the block to keep it in equilibrium with a fixed charge, already placed in the same plane we have to equate with the $\mu mg$ not 0, because this will give us the maximum charge.
Also, to develop the friction the value of the charge should be non-zero, otherwise the friction will not be developed.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

