
A package of $25$ mechanical pencils cost $\$ 5.75$. How much does each pencil cost?
Answer
530.1k+ views
Hint: Here in this question, we have to find the cost of a single mechanical pencil by using the data. This can be solved by firstly, we have to take the cost of each pencil as x. later isolate x by using the basic arithmetic operation like addition, subtraction, multiplication and division on simplification we get the required solution.
Complete step-by-step solution:
In mathematics we have four different kinds of arithmetic operations namely
Addition, which adds the numbers and the sign for the addition is +
Subtraction, which subtracts the numbers and the sign for the subtraction is –
Multiplication, which multiplies the numbers and the sign for the multiplication is \[ \times \]
Division, which divides the numbers and the sign for the division is \[ \div \]
First, we will start off by evaluating the given condition which is, the cost of $25$ mechanical pencils is $\$ 5.75$.
Here we have to find the cost of a single mechanical pencil.
Now, let us consider the price of one or single pencil as $x$.
So, according to the condition we can written the cost of 25 mechanical pencil as:
$ \Rightarrow \,\,\,25x = \$ 5.75$
Now we will take all the variable terms to one side and all the integer terms to another side by dividing both side by 25 Hence, the equation will become,
$ \Rightarrow x = \dfrac{{\$ 5.75}}{{25}}$
Now, we will solve for the value of $x$ by evaluating or simplified the value of the fraction, we get
$ \Rightarrow \,\,\,x = \$ 0.23$
Therefore, the price of one or each mechanical pencil is $\$ 0.23$.
Note: While using the arithmetic operations we must know about the numbers and the tables of multiplication. This is a word problem, where the word problem is converted into the numeral form. The arithmetic operations are used whenever it is needed and then we have to simplify.
Complete step-by-step solution:
In mathematics we have four different kinds of arithmetic operations namely
Addition, which adds the numbers and the sign for the addition is +
Subtraction, which subtracts the numbers and the sign for the subtraction is –
Multiplication, which multiplies the numbers and the sign for the multiplication is \[ \times \]
Division, which divides the numbers and the sign for the division is \[ \div \]
First, we will start off by evaluating the given condition which is, the cost of $25$ mechanical pencils is $\$ 5.75$.
Here we have to find the cost of a single mechanical pencil.
Now, let us consider the price of one or single pencil as $x$.
So, according to the condition we can written the cost of 25 mechanical pencil as:
$ \Rightarrow \,\,\,25x = \$ 5.75$
Now we will take all the variable terms to one side and all the integer terms to another side by dividing both side by 25 Hence, the equation will become,
$ \Rightarrow x = \dfrac{{\$ 5.75}}{{25}}$
Now, we will solve for the value of $x$ by evaluating or simplified the value of the fraction, we get
$ \Rightarrow \,\,\,x = \$ 0.23$
Therefore, the price of one or each mechanical pencil is $\$ 0.23$.
Note: While using the arithmetic operations we must know about the numbers and the tables of multiplication. This is a word problem, where the word problem is converted into the numeral form. The arithmetic operations are used whenever it is needed and then we have to simplify.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Write the 6 fundamental rights of India and explain in detail

Difference Between Plant Cell and Animal Cell

What is the Full Form of ISI and RAW

Golden Revolution is related to AFood production BOil class 9 social science CBSE


