
A number is chosen at random from the number $10$ to $99$. By seeing the number, a man will laugh if the product of the digits is $12$. If he chosen three numbers with replacement then the probability that he will laugh at least once is_______
A) \[1 - {(\dfrac{{43}}{{45}})^3}\]
B) \[1 - {(\dfrac{{43}}{{45}})^3}\]
C) $1 - {(\dfrac{{43}}{{44}})^3}$
D) $1 - {(\dfrac{{42}}{{43}})^3}$
Answer
593.7k+ views
Hint: Probability of any given event is equal to the ratio of the favourable outcomes with the total number of the outcomes.
Complete step by step answer:
A number is chosen at random from $10$ to $99$.
$S = \{ 10,11,.....98,99\} $
Therefore, $n(s) = 90$
Let, A be an event that the man will laugh at if the product of the digits is $12$..
$A = \{ 26,34,43,62\} $
Let $P(x)$ denote the number of times the man laughs.
$\therefore P(x \ge 1) = 1 - P(x = 0)$
Now, $P(x = 0)$ implies that the three numbers are not from S.
Hence,
$P(x = 0)$ $ = {(\dfrac{{86}}{{90}})^3}$
$P(x = 0) = {(\dfrac{{43}}{{45}})^3}$
Hence, If the man chosen the three numbers with the replacement then the probability that he will laugh at least once is –
$P(x > 1) = 1 - {(\dfrac{{43}}{{45}})^3}$
This is the required answer.
Therefore from the given options, option A is the correct answer.
Note: The probability of any event always ranges between $0$ and $1$. It can never be negative nor the number greater than one.
Complete step by step answer:
A number is chosen at random from $10$ to $99$.
$S = \{ 10,11,.....98,99\} $
Therefore, $n(s) = 90$
Let, A be an event that the man will laugh at if the product of the digits is $12$..
$A = \{ 26,34,43,62\} $
Let $P(x)$ denote the number of times the man laughs.
$\therefore P(x \ge 1) = 1 - P(x = 0)$
Now, $P(x = 0)$ implies that the three numbers are not from S.
Hence,
$P(x = 0)$ $ = {(\dfrac{{86}}{{90}})^3}$
$P(x = 0) = {(\dfrac{{43}}{{45}})^3}$
Hence, If the man chosen the three numbers with the replacement then the probability that he will laugh at least once is –
$P(x > 1) = 1 - {(\dfrac{{43}}{{45}})^3}$
This is the required answer.
Therefore from the given options, option A is the correct answer.
Note: The probability of any event always ranges between $0$ and $1$. It can never be negative nor the number greater than one.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

