
A mixture contains $ 16 $ grams of oxygen, $ 28 $ grams of nitrogen and $ 8 $ grams of methane. Total pressure of the mixture is $ 740 $ mm. What is the partial pressure of nitrogen in mm?
(A) 185
(B) 370
(C) 555
(D) 740
Answer
541.8k+ views
Hint :In order to solve this question we have to use the concept of Dalton's Law of partial pressure. Dalton’s law of partial pressures is a gas law which states that the total pressure which is exerted by a mixture of gases is equal to the sum total of the partial pressures which is exerted by each individual gas in the mixture.
Complete step by step solution:
Partial pressure of a gas can be expressed in terms of mole fraction. Mole fraction of a specific gas in a mixture of gases is said to be equal to the ratio of the partial pressure of that gas to the total pressure exerted by the gaseous mixture. The volume occupied by a specific gas in a mixture can be calculated with this mole fraction.
According to Dalton's Law of partial pressure
$ {p_A} = {\chi _A} \times {P_{total}} $
where,
$ {p_A} = $ partial pressure of gas ‘A’ in the mixture,
$ {\chi _A} = $ mole fraction of gas A
The formula to find mole fraction of gas A is given as
$ {\chi _A} = \dfrac{{Number{\text{ of moles of gas 'A' (}}{{\text{n}}_A})}}{{Total{\text{ number of moles of gases present in the mixture (}}{{\text{n}}_{total}})}} $
$ {P_{total}} = $ Total pressure of the mixture of the gases which is given in the question as $ 740mm $
The equation to find the number of moles of gas A is;
$ {n_A} = \dfrac{{mass{\text{ }}of{\text{ }}gas{\text{ }}'A'{\text{ (}}{{\text{m}}_A})}}{{Molar{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ }}gas{\text{ 'A' (}}{{\text{M}}_A})}}{\text{ (equation 1)}} $
Using, $ {m_{{o_2}}} = 16g,{M_{{O_2}}} = 32g/mol,\;\;{m_{{N_2}}} = 28g,{M_{{N_2}}} = 28g/mol,{m_{C{H_4}}} = 8g,{M_{C{H_4}}} = 16g/mol $
Calculating number of moles of each gas by using equation one we get,
$ {n_{{O_2}}} = 0.5mol,{n_{{N_2}}} = 1mol,{n_{C{H_4}}} = 0.5mol $
Hence the formula to find the Partial pressure of Nitrogen gas is therefore,
$ {p_{{N_2}}} = {\chi _{{N_2}}} \times {P_{total}} = \dfrac{1}{{0.5 + 1 + 0.5}} \times 740mm = 370mm $
Option (B) is the correct answer.
Note:
The pressure which is exerted by one among the mixture of gasses if it occupies the same volume on its own is called Partial pressure. Every gas can exert a certain pressure in a mixture. The total pressure of a mixture of an ideal gas is the sum total of partial pressures of individual gases in the mixture.
Complete step by step solution:
Partial pressure of a gas can be expressed in terms of mole fraction. Mole fraction of a specific gas in a mixture of gases is said to be equal to the ratio of the partial pressure of that gas to the total pressure exerted by the gaseous mixture. The volume occupied by a specific gas in a mixture can be calculated with this mole fraction.
According to Dalton's Law of partial pressure
$ {p_A} = {\chi _A} \times {P_{total}} $
where,
$ {p_A} = $ partial pressure of gas ‘A’ in the mixture,
$ {\chi _A} = $ mole fraction of gas A
The formula to find mole fraction of gas A is given as
$ {\chi _A} = \dfrac{{Number{\text{ of moles of gas 'A' (}}{{\text{n}}_A})}}{{Total{\text{ number of moles of gases present in the mixture (}}{{\text{n}}_{total}})}} $
$ {P_{total}} = $ Total pressure of the mixture of the gases which is given in the question as $ 740mm $
The equation to find the number of moles of gas A is;
$ {n_A} = \dfrac{{mass{\text{ }}of{\text{ }}gas{\text{ }}'A'{\text{ (}}{{\text{m}}_A})}}{{Molar{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ }}gas{\text{ 'A' (}}{{\text{M}}_A})}}{\text{ (equation 1)}} $
Using, $ {m_{{o_2}}} = 16g,{M_{{O_2}}} = 32g/mol,\;\;{m_{{N_2}}} = 28g,{M_{{N_2}}} = 28g/mol,{m_{C{H_4}}} = 8g,{M_{C{H_4}}} = 16g/mol $
Calculating number of moles of each gas by using equation one we get,
$ {n_{{O_2}}} = 0.5mol,{n_{{N_2}}} = 1mol,{n_{C{H_4}}} = 0.5mol $
Hence the formula to find the Partial pressure of Nitrogen gas is therefore,
$ {p_{{N_2}}} = {\chi _{{N_2}}} \times {P_{total}} = \dfrac{1}{{0.5 + 1 + 0.5}} \times 740mm = 370mm $
Option (B) is the correct answer.
Note:
The pressure which is exerted by one among the mixture of gasses if it occupies the same volume on its own is called Partial pressure. Every gas can exert a certain pressure in a mixture. The total pressure of a mixture of an ideal gas is the sum total of partial pressures of individual gases in the mixture.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

