
A missile which missed its target, went into orbit around the earth. The radius of the orbit is four times the radius of the parking orbit of a satellite. The period of the missile as satellite is –
a) $2$ days
b) $4$ days
c) $8$ days
d) $16$ days
Answer
507.3k+ views
Hint: Kepler's law provides the relation between the radius and the time period of the round path. According to Kepler, the square of the time period is directly proportional to the cube of the circular route radius.
Complete step-by-step solution:
Let $R_{p}$ and $T_{p}$ are the radius and time period for parking satellites.
$T_{p} = 1$ day
Let $R_{m}$ and $T_{m}$ are the radius and time period for a missile satellite.
$R_{m} = 4 R_{p}$
We will use Kepler’s third law:
$T^{2} \propto R^{3}$
$ \implies T^{2} =k R^{3}$
We will apply the above formula for parking satellites and missile satellites.
$\dfrac{T_{m}^{2}}{T^{2}_{p}} = \dfrac{R_{m}^{3}}{R^{3}_{p}}$
Put all the values of given values in the above formula:
$\dfrac{T_{m}^{2}}{T^{2}_{p}} = \dfrac{64 R_{p}^{3}}{R^{3}_{p}}$
$\dfrac{T_{m}^{2}}{T^{2}_{p}} = 64$
$\implies T_{m} = 8 T_{p}$
Put $T_{p} = 1$ day in the above formula.
$\implies T_{m} = 8 \times 1$
$\implies T_{m} = 8 $ days.
Note:The square of a time period of a body orbiting in a circular orbit is directly proportionate to the cube of the radius of the round orbit—the field of circles. Satellites or whatever other celestial body revolving in circular paths of an equal radius have an equal duration of time.
Complete step-by-step solution:
Let $R_{p}$ and $T_{p}$ are the radius and time period for parking satellites.
$T_{p} = 1$ day
Let $R_{m}$ and $T_{m}$ are the radius and time period for a missile satellite.
$R_{m} = 4 R_{p}$
We will use Kepler’s third law:
$T^{2} \propto R^{3}$
$ \implies T^{2} =k R^{3}$
We will apply the above formula for parking satellites and missile satellites.
$\dfrac{T_{m}^{2}}{T^{2}_{p}} = \dfrac{R_{m}^{3}}{R^{3}_{p}}$
Put all the values of given values in the above formula:
$\dfrac{T_{m}^{2}}{T^{2}_{p}} = \dfrac{64 R_{p}^{3}}{R^{3}_{p}}$
$\dfrac{T_{m}^{2}}{T^{2}_{p}} = 64$
$\implies T_{m} = 8 T_{p}$
Put $T_{p} = 1$ day in the above formula.
$\implies T_{m} = 8 \times 1$
$\implies T_{m} = 8 $ days.
Note:The square of a time period of a body orbiting in a circular orbit is directly proportionate to the cube of the radius of the round orbit—the field of circles. Satellites or whatever other celestial body revolving in circular paths of an equal radius have an equal duration of time.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

