Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A milk vendor supplies 56 litres of milk in the morning and 44 litres of milk in the evening to a hostel. If the milk costs Rs. 30 per litre, how much money does he get per day?

Answer
VerifiedVerified
515.7k+ views
Hint: We will be using the unitary method to solve this problem and finding the total amount due to the vendor per day. We will first add the litres of milk supplied by the milk vendor in the morning and in the evening to a hostel, that is (56 + 44) litres. Now, as the vendor charges Rs. 30 per litre of milk, we can find the cost of (56 + 44) litres milk, which will be the product of the cost of 1 litre milk and that of the total amount of milk supplied.

Complete step-by-step answer:
It is given in the question that a milk vendor supplies 56 litres of milk in the morning and 44 litres of milk in the evening to a hostel. Now, the cost of milk supplied by the milk vendor per litre is Rs. 30 and we have been asked to find the amount of money he gets per day.
We will use the unitary method to find the total amount he gets per day. As we know, in this type of mathematical approach we need to find the cost of 1 unit first and then multiply it with the total number of required units.
Now, it is given that the milk vendor supplies 56 litres of milk in the morning and 44 litres of milk in the evening to a hostel.
So, the total quantity of milk supplied by the vendor to the hostel per day
= (milk supplied in the morning) + (milk supplied in the evening).
So, we can say, (56 + 44) litres = 100 litres.
We know that the cost of 1 litre milk is given as Rs. 30.
So, the cost of 100 litres of milk will be = Rs. $\left( {30 \times 100} \right)$= Rs. 3,000.
Therefore, the amount milk vendors get per day would be Rs. 3,000.

Note: Many students multiply the quantity of milk in the morning by the quantity in the evening, that is, $\left( {56 \times 44} \right)$and as a result, they may get the due amount per day as, $\left( {56 \times 44 \times 30} \right)$, which is Rs. 73,920, which is a totally incorrect value. So, in order to get the correct amount of milk supplied by the vendor, we should find the sum of the total litres of the milk instead of finding its product. Thus, we recommend that students should follow the procedure and avoid making careless mistakes.
WhatsApp Banner