Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A man speeds \[6.4kg\] energy in displacing his body \[64m\] in the direction in which he applies force in \[2.55N\]. Calculate the power spent \[\left( {in{\text{ }}hp} \right)\] by the man.
A. $34.3hp$
B. $343hp$
C. $0.343hp$
D. $3.43hp$

Answer
VerifiedVerified
585.6k+ views
Hint: Power is the rate at which energy is transferred or the rate at which work is done
$p = \dfrac{w}{e}$ where \[w = \]work is done and \[t = \]time in sec.

Complete step by step answer:
We know that in physics power is the amount of energy transferred or connected per unit time.
In the international system of units the power is the watt.

Power is a scalar quantity.
Hence,
Power \[\; = \dfrac{{work}}{{time}}\]
Given energy or work is equal to \[6.4kJ\] that is also equal to \[6400J\] conversion.
\[1kJ = 1000J\]
\[Power = \dfrac{{6400}}{{2.5 = 2560W}}\]
\[1hp = 746watts\]
Hence power is equal to $\dfrac{{2560}}{{746}} = 3.43HP$

So, the correct answer is “Option D”.

Note:
Power is the ratio of the work to the elapsed time $p = \dfrac{w}{{\Delta t}}$
The work is given and the time is also given then we can easily calculate the power.