
A man saved Rs.16500 in ten years . In each year after the first, he saved Rs.100 more than what he did in the preceding year. How much did he save in the first year?
A. Rs 1400
B. Rs.1600
C. Rs.1500
D. Rs.1200
Answer
610.8k+ views
Hint- From the given question we can easily find out it is in arithmetic progression, So using the formula of sum of n terms of an AP, solve it.
Complete step-by-step answer:
It is given that a man total of Rs.16,500 in a span of 10 years
Also, it is given that a man uniformly increases his savings by Rs.100 after every year
So, we can say that the progression is in Arithmetic Progression
It is given that the total amount he saved in 10 years =Rs.16,500
So, from the given data we can write
${S_{10}} = 16,500$ ,n=10, d=100(Since the amount is increasing uniformly by 100 after every year),we have to find out the savings in the first year that is a=?
We know that sum to n terms of an AP is given by
${S_n} = \dfrac{n}{2}[2a + (n - 1)d]$
$
\Rightarrow {S_{10}} = \dfrac{{10}}{2}[2a + (10 - 1)100] \\
\Rightarrow 16500 = 5[2a + 900] \\
\Rightarrow 16500 = 10a + 4500 \\
$
From this, we get
10a=16500-4500
10a=12000
Therefore, the value of a=1200
So, the savings of the man in the first year=a=Rs.1,200
Note: If the last installment of savings of the man was given, we can make use of the formula of the Gaussian method and solve it.
Complete step-by-step answer:
It is given that a man total of Rs.16,500 in a span of 10 years
Also, it is given that a man uniformly increases his savings by Rs.100 after every year
So, we can say that the progression is in Arithmetic Progression
It is given that the total amount he saved in 10 years =Rs.16,500
So, from the given data we can write
${S_{10}} = 16,500$ ,n=10, d=100(Since the amount is increasing uniformly by 100 after every year),we have to find out the savings in the first year that is a=?
We know that sum to n terms of an AP is given by
${S_n} = \dfrac{n}{2}[2a + (n - 1)d]$
$
\Rightarrow {S_{10}} = \dfrac{{10}}{2}[2a + (10 - 1)100] \\
\Rightarrow 16500 = 5[2a + 900] \\
\Rightarrow 16500 = 10a + 4500 \\
$
From this, we get
10a=16500-4500
10a=12000
Therefore, the value of a=1200
So, the savings of the man in the first year=a=Rs.1,200
Note: If the last installment of savings of the man was given, we can make use of the formula of the Gaussian method and solve it.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

