
A man running uniformly at $8\,m{s^{ - 1}}$ is $16\,m$ behind a bus when it starts accelerating at $2\,m{s^{ - 2}}$. Time taken by him to board the bus is:
(A) $2\,\sec $
(B) $3\,\sec $
(C) $4\,\sec $
(D) $5\,\sec $
Answer
580.8k+ views
Hint
The time taken can be determined by using the equation of motion formula. By using that formula, we can get the result like the equation by solving the equation the time taken can be determined. The solving of the equation is called factorization of the equation.
The equation of the motion is given by,
$\Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where, $s$ is the distance between the man and bus, $u$ is the velocity of the man, $t$ is the time taken by the man to board the bus and $a$ is the acceleration of the bus.
Complete step by step answer
Given that, The velocity of the man running is, $u = 8\,m{s^{ - 1}}$,
The distance between the man and the bus is, $s = 16\,m$,
The acceleration of the bus is $a = 2\,m{s^{ - 2}}$.
Now, The equation of the motion is given by,
$\Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\,.......................\left( 1 \right)$
By substituting the distance between the man and the bus, velocity of the man and acceleration of the bus in the above equation (1), then the above equation is written as,
$\Rightarrow 16 = 8t - \dfrac{1}{2} \times 2{t^2}\,..................\left( 2 \right)$
By cancelling the same terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\Rightarrow 16 = 8t - {t^2}$
By rearranging the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\Rightarrow {t^2} - 8t + 16 = 0$
By taking factorize in the above equation, then the above equation is written as,
$\Rightarrow {\left( {t - 4} \right)^2} = 0$
By taking the square root on both side in the above equation, then
$\Rightarrow t - 4 = 0$
Then the above equation is written as,
$\Rightarrow t = 4\,\sec $
Hence, the option (C) is the correct answer.
Note
The negative sign in the equation (2) which indicates that the acceleration of the bus is going outwards with respect to the velocity of the man. So, the acceleration of the bus is taken as the negative value. By the given information, $4\,\sec $ are required by the man to board the bus.
The time taken can be determined by using the equation of motion formula. By using that formula, we can get the result like the equation by solving the equation the time taken can be determined. The solving of the equation is called factorization of the equation.
The equation of the motion is given by,
$\Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where, $s$ is the distance between the man and bus, $u$ is the velocity of the man, $t$ is the time taken by the man to board the bus and $a$ is the acceleration of the bus.
Complete step by step answer
Given that, The velocity of the man running is, $u = 8\,m{s^{ - 1}}$,
The distance between the man and the bus is, $s = 16\,m$,
The acceleration of the bus is $a = 2\,m{s^{ - 2}}$.
Now, The equation of the motion is given by,
$\Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\,.......................\left( 1 \right)$
By substituting the distance between the man and the bus, velocity of the man and acceleration of the bus in the above equation (1), then the above equation is written as,
$\Rightarrow 16 = 8t - \dfrac{1}{2} \times 2{t^2}\,..................\left( 2 \right)$
By cancelling the same terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\Rightarrow 16 = 8t - {t^2}$
By rearranging the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\Rightarrow {t^2} - 8t + 16 = 0$
By taking factorize in the above equation, then the above equation is written as,
$\Rightarrow {\left( {t - 4} \right)^2} = 0$
By taking the square root on both side in the above equation, then
$\Rightarrow t - 4 = 0$
Then the above equation is written as,
$\Rightarrow t = 4\,\sec $
Hence, the option (C) is the correct answer.
Note
The negative sign in the equation (2) which indicates that the acceleration of the bus is going outwards with respect to the velocity of the man. So, the acceleration of the bus is taken as the negative value. By the given information, $4\,\sec $ are required by the man to board the bus.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

