
A man is standing 40 m behind the bus. The bus starts with 1 \[m/{{s}^{2}}\] constant acceleration and also at the same instant the man starts moving with a constant speed of 9 m/s. Find the time taken by the man to catch the bus.
A. 6s
B. 10s
C. 4s
D. 13s
Answer
588.6k+ views
Hint: In this problem the man and the bus both are in motion. The man is moving with the constant speed which means its acceleration is zero while the busing is moving with a constant acceleration.
Complete step by step answer:
Distance between bus and man initially, s= 40m
Let after covering a distance X the man caught the bus and Let after time 't' man will catch the bus.
Total distance covered by the man = (X+40) m
Total distance covered by the bus = X m
For Man:
Using distance \[=speed\times time\]
X+40= 9t
X=9t-40------------(1)
For The Bus:
Initially at rest so u=0
a= 1\[m/{{s}^{2}}\]
distance=X m
using \[s=ut+\dfrac{a{{t}^{2}}}{2}\]
\[s=\dfrac{a{{t}^{2}}}{2}\]
\[X=0.5{{t}^{2}}\]-----------(2)
Eq(2) – Eq(1) we get \[0.5{{t}^{2}}-9t+40\]=0
Multiplying by 2 on both sides we get \[{{t}^{2}}-18t+80=0\]
Solving this quadratic equation,
\[\begin{align}
& {{t}^{2}}-(10+8)t+80=0 \\
& {{t}^{2}}-10t-8t+80=0 \\
& t\{t-10\}-8\{t-10\}=0 \\
\end{align}\]
(t-8)(t-10)=0
Therefore, either t=8 or t=10
But in the options, we are only provided with t=10s
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
While doing such kind of problems we have to keep in mind the number of variables which needs to be introduced and what are the given quantities. Also, we have to specifically keep in our mind whether we have to use equations of constant motion or it involves the use of acceleration.
Complete step by step answer:
Distance between bus and man initially, s= 40m
Let after covering a distance X the man caught the bus and Let after time 't' man will catch the bus.
Total distance covered by the man = (X+40) m
Total distance covered by the bus = X m
For Man:
Using distance \[=speed\times time\]
X+40= 9t
X=9t-40------------(1)
For The Bus:
Initially at rest so u=0
a= 1\[m/{{s}^{2}}\]
distance=X m
using \[s=ut+\dfrac{a{{t}^{2}}}{2}\]
\[s=\dfrac{a{{t}^{2}}}{2}\]
\[X=0.5{{t}^{2}}\]-----------(2)
Eq(2) – Eq(1) we get \[0.5{{t}^{2}}-9t+40\]=0
Multiplying by 2 on both sides we get \[{{t}^{2}}-18t+80=0\]
Solving this quadratic equation,
\[\begin{align}
& {{t}^{2}}-(10+8)t+80=0 \\
& {{t}^{2}}-10t-8t+80=0 \\
& t\{t-10\}-8\{t-10\}=0 \\
\end{align}\]
(t-8)(t-10)=0
Therefore, either t=8 or t=10
But in the options, we are only provided with t=10s
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
While doing such kind of problems we have to keep in mind the number of variables which needs to be introduced and what are the given quantities. Also, we have to specifically keep in our mind whether we have to use equations of constant motion or it involves the use of acceleration.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

