
A man invested rupees 16000 at a simple interest rate of 8% per annum for 2 years. had he invested the sum at a compound interest rate of 8% per annum for the same period, how much more would have been earned?
A. Rs. 102.40
B. Rs. 201.85
C. Rs. 100
D. Rs. 95.81
Answer
612.9k+ views
Hint- To solve this question, we need to use the basic formulas of simple interest and compound interest.
Simple Interest (SI) = $\dfrac{{{{P \times T \times R}}}}{{{\text{100}}}}$
Compound Interest(C.I.)= P${\left( {{\text{1 + }}\dfrac{{\text{r}}}{{\text{n}}}} \right)^{{\text{nt}}}}$−P
Where,
C.I.$ \to $Compound Interest
P $ \to $ Principal Amount
A $ \to $ Total Accumulated Amount
r $ \to $ Rate of Interest
n $ \to $ Compounding Frequency Per Annum
t $ \to $ Time (in Years)
Complete step-by-step answer:
Now, using above formula-
Simple Interest (SI) = $\dfrac{{{{P \times T \times R}}}}{{{\text{100}}}}$
= $\dfrac{{16000 \times 2 \times 8}}{{100}}$
= 2560 Rs.
Compound Interest= P${\left( {{\text{1 + }}\dfrac{{\text{r}}}{{\text{n}}}} \right)^{{\text{nt}}}}$−P
= 16000${\left( {1 + \dfrac{8}{{100}}} \right)^2}$- 16000
=16000${\left( {\dfrac{{27}}{{25}}} \right)^2}$- 16000
= 18662.40 – 16000
= 2662.40 Rs.
Diff of interest= (2662.40-2560)Rs.=102.40 Rs.
Therefore, option (A) is the correct answer.
Note- After the calculation for S.I. is done, the principal has to be added to it to get the total amount that the borrower has to give or the lender will collect. This is called total amount and its formula is given as A = P + S.I.
Simple Interest (SI) = $\dfrac{{{{P \times T \times R}}}}{{{\text{100}}}}$
Compound Interest(C.I.)= P${\left( {{\text{1 + }}\dfrac{{\text{r}}}{{\text{n}}}} \right)^{{\text{nt}}}}$−P
Where,
C.I.$ \to $Compound Interest
P $ \to $ Principal Amount
A $ \to $ Total Accumulated Amount
r $ \to $ Rate of Interest
n $ \to $ Compounding Frequency Per Annum
t $ \to $ Time (in Years)
Complete step-by-step answer:
Now, using above formula-
Simple Interest (SI) = $\dfrac{{{{P \times T \times R}}}}{{{\text{100}}}}$
= $\dfrac{{16000 \times 2 \times 8}}{{100}}$
= 2560 Rs.
Compound Interest= P${\left( {{\text{1 + }}\dfrac{{\text{r}}}{{\text{n}}}} \right)^{{\text{nt}}}}$−P
= 16000${\left( {1 + \dfrac{8}{{100}}} \right)^2}$- 16000
=16000${\left( {\dfrac{{27}}{{25}}} \right)^2}$- 16000
= 18662.40 – 16000
= 2662.40 Rs.
Diff of interest= (2662.40-2560)Rs.=102.40 Rs.
Therefore, option (A) is the correct answer.
Note- After the calculation for S.I. is done, the principal has to be added to it to get the total amount that the borrower has to give or the lender will collect. This is called total amount and its formula is given as A = P + S.I.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE


