
A man bought a car for Rs.75000. He spent Rs. 9000 on repairs and spent Rs.1500 on other things. He sold the car for Rs.120000. Find his gain percent.
A. 10%
B. 20%
C. 30%
D. 40%
Answer
597k+ views
Hint: This question is based on the Profit-Loss concept.
Cost Price (CP): The amount paid for a product or commodity to purchase, it is called cost price. Also denoted as CP.
Cost price further divided into two different categories.
Fixed cost: The fixed cost is constant, It does not vary under any circumstances.
Variable cost: It could vary depending as per the number of units.
Selling Price(SP): The amount for which the product is sold is called selling price .It is usually denoted as SP.
Profit(P): When the selling price is more than the cost price ,then it is called profit.It is also called gain.
\[Profit{\text{ = }}SP - CP\]
Profit percent=\[\dfrac{{profit}}{{CP}} \times 100\]
Loss(L): When the amount of cost price is more than selling price, then it is called loss.
Loss =CP-SP
Loss percent=$\dfrac{{Loss}}{{CP}} \times 100$
Complete step-by-step answer:
Step1: \[cost{\text{ }}price = 75000 + 9000 + 1500 = 85500\]
Step 2: selling price =120000
Step3: here selling price is greater than cost price so there is profit
\[Profit{\text{ = }}SP - CP\]
\[\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\; = 120000 - 85500 = 34500\]
Step4: Profit percent=\[\dfrac{{profit}}{{CP}} \times 100\]
=$\dfrac{{34500}}{{85500}} \times 100$=40.35%(we can take it as approximately 40%.)
=40%
$\therefore $ Option D is the correct answer.
Note: Profit and Loss both are calculated on cost price.
Cost Price (CP): The amount paid for a product or commodity to purchase, it is called cost price. Also denoted as CP.
Cost price further divided into two different categories.
Fixed cost: The fixed cost is constant, It does not vary under any circumstances.
Variable cost: It could vary depending as per the number of units.
Selling Price(SP): The amount for which the product is sold is called selling price .It is usually denoted as SP.
Profit(P): When the selling price is more than the cost price ,then it is called profit.It is also called gain.
\[Profit{\text{ = }}SP - CP\]
Profit percent=\[\dfrac{{profit}}{{CP}} \times 100\]
Loss(L): When the amount of cost price is more than selling price, then it is called loss.
Loss =CP-SP
Loss percent=$\dfrac{{Loss}}{{CP}} \times 100$
Complete step-by-step answer:
Step1: \[cost{\text{ }}price = 75000 + 9000 + 1500 = 85500\]
Step 2: selling price =120000
Step3: here selling price is greater than cost price so there is profit
\[Profit{\text{ = }}SP - CP\]
\[\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\; = 120000 - 85500 = 34500\]
Step4: Profit percent=\[\dfrac{{profit}}{{CP}} \times 100\]
=$\dfrac{{34500}}{{85500}} \times 100$=40.35%(we can take it as approximately 40%.)
=40%
$\therefore $ Option D is the correct answer.
Note: Profit and Loss both are calculated on cost price.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

