
A man bought 200 pencils for Rs. 60. He found that 10% of them were broken and sold the rest at 36 paise each. His profit per cent is.
Answer
586.2k+ views
Hint: Profit percentage refers to the percentage which is obtained by subtracting selling price with the cost price, it tells us how much profit is earned through sales.
Complete step-by-step answer:
Profit % formula $ = \dfrac{{\Pr ofit \times 100}}{{C.P.}}$
Given, 200 pencils are purchased = Rs. 60
$\therefore $1 pencil purchase for $ = \dfrac{{60}}{{200}} = Rs.\dfrac{{3}}{10}$
i.e. cost price =$Rs.\dfrac{{3}}{10}$
now, we are given, 10% of total pencil purchased are broken,
i.e. Broken pencil = 10% of 200
Broken pencil =$\dfrac{{10}}{{100}} \times 200 = 20$
As we know broken pencil cannot be sold in the market $\therefore $remaining pencils = 200-20 = 180
Now, he sold remaining pencil at 36 paise each
i.e. Amt of total pencil sold
$ = 180 \times 36P.$
$ = 180 \times 0.36 = Rs.64.80$
As we know,
Profit = selling price – cost price
$ = 64.80 - 60$
\[\therefore \Pr ofit = Rs.4.8\]
$\therefore $ Profit percentage $ = \dfrac{{\Pr ofit \times 100}}{{\operatorname{C} .P.}}$
$ = \dfrac{{4.8 \times 100}}{{60}}$
Profit percentage = 8%
So, the correct answer is “Option B”.
Note: In this type of question, first we have to always find the selling price of the product. Then we obtain the profit amt by subtracting SP and CP. And therefore, we calculate profit percentage using the formula.
Complete step-by-step answer:
Profit % formula $ = \dfrac{{\Pr ofit \times 100}}{{C.P.}}$
Given, 200 pencils are purchased = Rs. 60
$\therefore $1 pencil purchase for $ = \dfrac{{60}}{{200}} = Rs.\dfrac{{3}}{10}$
i.e. cost price =$Rs.\dfrac{{3}}{10}$
now, we are given, 10% of total pencil purchased are broken,
i.e. Broken pencil = 10% of 200
Broken pencil =$\dfrac{{10}}{{100}} \times 200 = 20$
As we know broken pencil cannot be sold in the market $\therefore $remaining pencils = 200-20 = 180
Now, he sold remaining pencil at 36 paise each
i.e. Amt of total pencil sold
$ = 180 \times 36P.$
$ = 180 \times 0.36 = Rs.64.80$
As we know,
Profit = selling price – cost price
$ = 64.80 - 60$
\[\therefore \Pr ofit = Rs.4.8\]
$\therefore $ Profit percentage $ = \dfrac{{\Pr ofit \times 100}}{{\operatorname{C} .P.}}$
$ = \dfrac{{4.8 \times 100}}{{60}}$
Profit percentage = 8%
So, the correct answer is “Option B”.
Note: In this type of question, first we have to always find the selling price of the product. Then we obtain the profit amt by subtracting SP and CP. And therefore, we calculate profit percentage using the formula.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Convert 40circ C to Fahrenheit A 104circ F B 107circ class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

