
A long horizontal wire P carries a current of 50 A. It is rigidly fixed. Another wire Q is placed directly above and parallel to P, as shown in Figure. The weight per unit length of the wire Q is $0.025N{m^{ - 1}}$ and it carries a current of 25 A. Find the distance 'r' of the wire Q from the wire P so that the wire Q remains at rest.
Answer
606.9k+ views
Hint- In order to solve this question we will use the basic concept that the wire Q to be in equilibrium, F=mg where F, is the repel force acting on the wire Q due to P and mg is the weight of wire Q.
Formula used- \[{\text{weight}} = m\left( {{\text{mass per unit length}}} \right) \times l\left( {{\text{length}}} \right),F = \dfrac{{{\mu _0}{I_1}{I_2}l}}{{2\pi r}}\].
Complete step-by-step solution -
Let the length of the given wire Q is 1 m
$ \Rightarrow l = 1m$
So the weight of wire Q
$
\Rightarrow {\text{weight}} = m\left( {{\text{mass per unit length}}} \right) \times l\left( {{\text{length}}} \right) \\
= 0.025N{m^{ - 1}} \times 1m \\
= 0.025N.........(1) \\
$
Since the current in both the wires is flowing in opposite directions, so both wires will repel each other.
Force acting on the wire Q due to P,
$F = \dfrac{{{\mu _0}{I_1}{I_2}l}}{{2\pi r}}$
Substitute the value of both the current and length of wire, we get
\[
\because F = \dfrac{{{\mu _0}{I_1}{I_2}l}}{{2\pi r}} \\
\Rightarrow F = \dfrac{{4\pi \times {{10}^{ - 7}} \times 50 \times 25 \times 1}}{{2\pi \times r}} \\
\Rightarrow F = \dfrac{{25 \times {{10}^{ - 5}}}}{r}N.............(2) \\
\]
For the wire Q to be in equilibrium,
$F = mg$
Let us compare both the force as given in the problem to find the value of r
So equating equation (1) and equation (2) we get:
$ \Rightarrow \dfrac{{25 \times {{10}^{ - 5}}}}{r}N = 0.025N$
Let us solve the equation to find the value of r
$
\Rightarrow r = \dfrac{{25 \times {{10}^{ - 5}}}}{{0.025}} \\
\Rightarrow r = 0.01m \\
\Rightarrow r = 1cm \\
$
Hence, the distance 'r' of the wire Q from the wire P so that the wire Q remains at rest is 1cm.
Note- $\dfrac{F}{l}$ is the force per unit length between two parallel currents \[{I_1}\] and \[{I_2}\] separated by a distance r. The force is desirable if the currents are in the same direction and if they are in opposite directions they are repulsive. During electric arcs and plasmas, this force is responsible for the pinch effect. Volume is the measure of the volume of matter that comprises it, while Weight is the measure of the force of gravity on an object.
Formula used- \[{\text{weight}} = m\left( {{\text{mass per unit length}}} \right) \times l\left( {{\text{length}}} \right),F = \dfrac{{{\mu _0}{I_1}{I_2}l}}{{2\pi r}}\].
Complete step-by-step solution -
Let the length of the given wire Q is 1 m
$ \Rightarrow l = 1m$
So the weight of wire Q
$
\Rightarrow {\text{weight}} = m\left( {{\text{mass per unit length}}} \right) \times l\left( {{\text{length}}} \right) \\
= 0.025N{m^{ - 1}} \times 1m \\
= 0.025N.........(1) \\
$
Since the current in both the wires is flowing in opposite directions, so both wires will repel each other.
Force acting on the wire Q due to P,
$F = \dfrac{{{\mu _0}{I_1}{I_2}l}}{{2\pi r}}$
Substitute the value of both the current and length of wire, we get
\[
\because F = \dfrac{{{\mu _0}{I_1}{I_2}l}}{{2\pi r}} \\
\Rightarrow F = \dfrac{{4\pi \times {{10}^{ - 7}} \times 50 \times 25 \times 1}}{{2\pi \times r}} \\
\Rightarrow F = \dfrac{{25 \times {{10}^{ - 5}}}}{r}N.............(2) \\
\]
For the wire Q to be in equilibrium,
$F = mg$
Let us compare both the force as given in the problem to find the value of r
So equating equation (1) and equation (2) we get:
$ \Rightarrow \dfrac{{25 \times {{10}^{ - 5}}}}{r}N = 0.025N$
Let us solve the equation to find the value of r
$
\Rightarrow r = \dfrac{{25 \times {{10}^{ - 5}}}}{{0.025}} \\
\Rightarrow r = 0.01m \\
\Rightarrow r = 1cm \\
$
Hence, the distance 'r' of the wire Q from the wire P so that the wire Q remains at rest is 1cm.
Note- $\dfrac{F}{l}$ is the force per unit length between two parallel currents \[{I_1}\] and \[{I_2}\] separated by a distance r. The force is desirable if the currents are in the same direction and if they are in opposite directions they are repulsive. During electric arcs and plasmas, this force is responsible for the pinch effect. Volume is the measure of the volume of matter that comprises it, while Weight is the measure of the force of gravity on an object.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

In a human foetus the limbs and digits develop after class 12 biology CBSE

AABbCc genotype forms how many types of gametes a 4 class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

