Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A local cricket team played $20$ matches in one session. If it won $25\% $ of the matches and lost the rest, then how many matches did it lose?

Answer
VerifiedVerified
585.9k+ views
Hint: We are given that the total matches played is \[20\] and it is also given that it wins $25\% $ of the matches. Hence we can find the total number of matches won by the team and lost matches also (Total matches-matches won), you will get the answer.

Complete step-by-step answer:
According to the question, a local cricket team played $20$ matches in one session and it won $25\% $ of the matches and lost the rest and we have to find the total matches lost by the team.
So, total matches won$ = 25\% $ of $20$
And we know that if we have to find $m\% $ of $n$ number, then it is equal to$\dfrac{m}{n} \times 100$.
Just divide it by $100$ and multiply by the total number.
So, total matches are given that are equal to $20$.
And winning percent is given $ = 25\% $
Total matches won$ = 25\% $ of $20$
                              $ = $$\dfrac{{25}}{{100}} \times 20 = 5$
So out of the $20$ matches played, they won only $5$ matches and lost the rest $15$ matches.
And we have to find the total matches lost by the team
Number of matches lost $ = $ total matches \[ - \] match won.
                                            $ = 20 - 5 = 15$

So the cricket team lost $15$ matches.

Note: Alternative method:
So, total matches are given that are equal to $20$.
And winning percent is given $ = 25\% $
Losing percent$ = 100 - 25 = 75\% $
Number of matches lost$ = \dfrac{{75}}{{100}} \times 20$ $ = 15$ matches.