
A large weather balloon whose mass is $226{\text{kg}}$ filled with helium gas until its volume is $325{{\text{m}}^3}$. Assume the density of air is $1.2{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ and the density of helium is $0.179{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$. What additional mass can the balloon support in equilibrium?
Answer
495k+ views
Hint:To solve such problems we need to draw a free body diagram to know all the components of force acting on the body so that we do not miss out any and as we have to find the additional mass in equilibrium, therefore, we need to balance all the force acting on it.
Complete step by step solution:
The given values in the question are
Mass $ = 226{\text{kg}}$, let this be ${M_b}$
Volume $ = 325{{\text{m}}^3}$, let this be $V$
The density of air $ = 1.2{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , let this be ${\rho _{air}}$
The density of helium $ = 0.179{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , let this be ${\rho _h}$
And $g$ be the acceleration due to gravity
Now let us draw the free body diagram of the balloon and denote the force acting on it
Where, ${F_B}$ is Buoyant force, ${W_h}$ is the weight of helium, ${W_b}$ is the weight of the balloon and ${F_g}$ is the gravitational force.
So the total force along the Y-axis $(\Sigma {F_y})$ will be zero as the system is in equilibrium.
$ \Rightarrow \Sigma {F_y} = {F_B} - {W_h} - {W_b} - {F_g} = 0$
$ \Rightarrow \Sigma {F_y} = \Sigma {F_N} - {F_g} = 0$
Where, $\Sigma {F_N}$ is the net force which will be,
$ \Rightarrow \Sigma {F_N} = {F_B} - {W_h} - {W_b} - - - - (1)$
Now we know, ${F_B} = {\rho _a} \times V \times g$
Substituting the values we get,
$ \Rightarrow {F_B} = 1.2 \times 325 \times 9.8$
$ \Rightarrow {F_B} = 3822{\text{N}} - - - (2)$
And ${W_h} = {\rho _h} \times V \times g$
Substituting the values we get,
$ \Rightarrow {W_h} = 0.179 \times 325 \times 9.8$
$ \Rightarrow {W_h} = 570{\text{N}} - - - (3)$
And ${W_b} = {M_b} \times g$
Substituting the values we get,
$ \Rightarrow {W_b} = 226 \times 9.8$
$ \Rightarrow {W_b} = 2214.8{\text{N}} - - - (4)$
Now putting the values from equations (2),(3) and (4) in (1), we get
$ \Rightarrow \Sigma {F_N} = 3822 - 570 - 2214.8$
$ \Rightarrow \Sigma {F_N} = 1.037 \times {10^3}{\text{N}}$
Therefore using the above value in the total force along with the Y-axis equation, we get
$ \Rightarrow \Sigma {F_y} = 1037 - {F_g} = 0$
$ \Rightarrow {F_g} = 1037$
Now we know ${F_g} = M \times g$
Where $M$ is the additional mass in equilibrium that we need to find out
$ \Rightarrow M = \dfrac{{1037}}{g}$
Substituting the value of acceleration due to gravity $g = 9.8 m/s^2 $ we get,
$ \therefore M = 105{\text{kg}}$
Therefore the mass $105.8{\text{kg}}$ can be supported by the balloon in equilibrium.
Note: Buoyant force accounts for the air buoyancy created by the displaced air similar to the displacement of liquid in case of submerged body underwater and it acts downwards. Note the calculation of the weight of helium and the balloon which is equal to the mass multiplied by the acceleration due to gravity.
Complete step by step solution:
The given values in the question are
Mass $ = 226{\text{kg}}$, let this be ${M_b}$
Volume $ = 325{{\text{m}}^3}$, let this be $V$
The density of air $ = 1.2{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , let this be ${\rho _{air}}$
The density of helium $ = 0.179{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , let this be ${\rho _h}$
And $g$ be the acceleration due to gravity
Now let us draw the free body diagram of the balloon and denote the force acting on it
Where, ${F_B}$ is Buoyant force, ${W_h}$ is the weight of helium, ${W_b}$ is the weight of the balloon and ${F_g}$ is the gravitational force.
So the total force along the Y-axis $(\Sigma {F_y})$ will be zero as the system is in equilibrium.
$ \Rightarrow \Sigma {F_y} = {F_B} - {W_h} - {W_b} - {F_g} = 0$
$ \Rightarrow \Sigma {F_y} = \Sigma {F_N} - {F_g} = 0$
Where, $\Sigma {F_N}$ is the net force which will be,
$ \Rightarrow \Sigma {F_N} = {F_B} - {W_h} - {W_b} - - - - (1)$
Now we know, ${F_B} = {\rho _a} \times V \times g$
Substituting the values we get,
$ \Rightarrow {F_B} = 1.2 \times 325 \times 9.8$
$ \Rightarrow {F_B} = 3822{\text{N}} - - - (2)$
And ${W_h} = {\rho _h} \times V \times g$
Substituting the values we get,
$ \Rightarrow {W_h} = 0.179 \times 325 \times 9.8$
$ \Rightarrow {W_h} = 570{\text{N}} - - - (3)$
And ${W_b} = {M_b} \times g$
Substituting the values we get,
$ \Rightarrow {W_b} = 226 \times 9.8$
$ \Rightarrow {W_b} = 2214.8{\text{N}} - - - (4)$
Now putting the values from equations (2),(3) and (4) in (1), we get
$ \Rightarrow \Sigma {F_N} = 3822 - 570 - 2214.8$
$ \Rightarrow \Sigma {F_N} = 1.037 \times {10^3}{\text{N}}$
Therefore using the above value in the total force along with the Y-axis equation, we get
$ \Rightarrow \Sigma {F_y} = 1037 - {F_g} = 0$
$ \Rightarrow {F_g} = 1037$
Now we know ${F_g} = M \times g$
Where $M$ is the additional mass in equilibrium that we need to find out
$ \Rightarrow M = \dfrac{{1037}}{g}$
Substituting the value of acceleration due to gravity $g = 9.8 m/s^2 $ we get,
$ \therefore M = 105{\text{kg}}$
Therefore the mass $105.8{\text{kg}}$ can be supported by the balloon in equilibrium.
Note: Buoyant force accounts for the air buoyancy created by the displaced air similar to the displacement of liquid in case of submerged body underwater and it acts downwards. Note the calculation of the weight of helium and the balloon which is equal to the mass multiplied by the acceleration due to gravity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

