
A horizontal force of 10 N is necessary to just hold a block stationary against a wall. The coefficient of friction between the block and the wall is 0.2. Find out the weight of the block.
a.) 50 N
b.) 100 N
c.) 2 N
d.) 20 N
Answer
539.1k+ views
Hint: In this question, we have been asked to find out the weight of the block and we have been given the condition that we need to apply a force of 10 Newton to just make sure that the block does not slip off the wall. We have been given the normal reaction and the force applied to the block and also a diagram of the condition
Complete answer:
In this question, we have been given few quantities such as
Force applied (F) = 10 N
Normal Reaction (R) = 10 N
Frictional Force $f=\mu N$
Where, $\mu $ is the coefficient of friction and “N” is the normal reaction which in this question is shown as “R”
$\mu $ = 0.2
Now, we know that the force applied is balanced by the normal reaction
Therefore, we can say,
F = R
Or, 10N = R (because Force applied (F) = 10 N )
Therefore, Normal Reaction (R) =10 N
Now, the frictional force $f=\mu N$ is balanced by the weight “mg”
$\mu N=mg$
Putting the values, of $\mu $ , N
We get,
$(0.2)(10)=mg$
mg = 2 N
Therefore, Weight of the block is 2 Newton
Hence, we can conclude that option (c) is the correct answer.
Note:
Frictional force always acts opposite to the direction of motion, hence in this figure the frictional force totally balances the weight of the body which makes it totally stable and it does not slip off the downside. If the force of gravity or weight is stronger than the block will move in the downward direction because the forces will not be balanced.
Complete answer:
In this question, we have been given few quantities such as
Force applied (F) = 10 N
Normal Reaction (R) = 10 N
Frictional Force $f=\mu N$
Where, $\mu $ is the coefficient of friction and “N” is the normal reaction which in this question is shown as “R”
$\mu $ = 0.2
Now, we know that the force applied is balanced by the normal reaction
Therefore, we can say,
F = R
Or, 10N = R (because Force applied (F) = 10 N )
Therefore, Normal Reaction (R) =10 N
Now, the frictional force $f=\mu N$ is balanced by the weight “mg”
$\mu N=mg$
Putting the values, of $\mu $ , N
We get,
$(0.2)(10)=mg$
mg = 2 N
Therefore, Weight of the block is 2 Newton
Hence, we can conclude that option (c) is the correct answer.
Note:
Frictional force always acts opposite to the direction of motion, hence in this figure the frictional force totally balances the weight of the body which makes it totally stable and it does not slip off the downside. If the force of gravity or weight is stronger than the block will move in the downward direction because the forces will not be balanced.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

