
A hemispherical tank full of water is emptied by a pipe at the rate of 3$\dfrac{4}{7}$ litres per second. How much time will it take to empty half the tank if its diameter is 3m? (take $\pi $ =$\dfrac{{22}}{7}$ )
Answer
596.1k+ views
Hint: When we come to know about 3D shapes such as cuboid, cube,cone,sphere,etc we might think about their various surface areas,volume and perimeter. Volume simply means how much space that 3D body can occupy . This is a very simple problem of Volume of 3D shape i.e., Hemi-Sphere.
Volume of Hemi-Sphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$
Complete step by step answer:
Given- diameter of the hemispherical tank is 3m
So,radius (r) =$\dfrac{{Diameter}}{2}$ =$\dfrac{3}{2}$= 1.5 m
Now it is provided that the hemispherical tank full of water is emptied by a pipe at the rate of 3$\dfrac{4}{7}$ (=$\dfrac{{25}}{7}$ )litres per second, so 1 litre of water can be emptied in $\dfrac{7}{{25}}$ seconds.
(This is derived by a simple unit and dimension concept.)
Total volume of water = Volume of Hemi-Sphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$
=$\dfrac{2}{3}\pi {(1.5)^3}$= 7.06858 m3 = 7.06858×1000 litres=7068.58 litres
(As we know that 1 ${m^3}$ = 1000 litres)
As, 1 litre of water is emptied from the tank in $\dfrac{7}{{25}}$ seconds.
Hence , 7068.58 litres of water can be emptied in 7068.58× $\dfrac{7}{{25}}$ seconds =1979.202 seconds
So,required time = 1979.202 seconds= $\dfrac{{1979.202}}{{60}}$ minutes = 32.986 minutes= 33 minutes (approximately)
Note: Proper care should be taken while conversion of units i.e. 1 min= 60 seconds , 1 ${m^3}$ = 1000 litres
Volume of Hemi-Sphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$
Complete step by step answer:
Given- diameter of the hemispherical tank is 3m
So,radius (r) =$\dfrac{{Diameter}}{2}$ =$\dfrac{3}{2}$= 1.5 m
Now it is provided that the hemispherical tank full of water is emptied by a pipe at the rate of 3$\dfrac{4}{7}$ (=$\dfrac{{25}}{7}$ )litres per second, so 1 litre of water can be emptied in $\dfrac{7}{{25}}$ seconds.
(This is derived by a simple unit and dimension concept.)
Total volume of water = Volume of Hemi-Sphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$
=$\dfrac{2}{3}\pi {(1.5)^3}$= 7.06858 m3 = 7.06858×1000 litres=7068.58 litres
(As we know that 1 ${m^3}$ = 1000 litres)
As, 1 litre of water is emptied from the tank in $\dfrac{7}{{25}}$ seconds.
Hence , 7068.58 litres of water can be emptied in 7068.58× $\dfrac{7}{{25}}$ seconds =1979.202 seconds
So,required time = 1979.202 seconds= $\dfrac{{1979.202}}{{60}}$ minutes = 32.986 minutes= 33 minutes (approximately)
Note: Proper care should be taken while conversion of units i.e. 1 min= 60 seconds , 1 ${m^3}$ = 1000 litres
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

