
A hemispherical tank full of water is emptied by a pipe at the rate of $3\dfrac{4}{7}$ liters per second. How much time will it take to half empty the tank, if the tank is 3 meters in diameter? (Take $\pi = \dfrac{{22}}{7}$)
A) 16.5 min.
B) 12.8 min.
C) 20.5 min.
D) 18.2 min.
Answer
581.1k+ views
Hint:
In this question, first we will discuss some basic points related to the hemisphere.
A sphere is a set of points in three dimensions and all the points lying on the sphere is equidistant from the center.
In general, we can say that a sphere makes exactly two hemispheres.
As we know that,
The volume of a hemisphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$ cubic units.
Where, $\pi $ is a constant whose value is equal to $\pi = \dfrac{{22}}{7}$ approximately and ‘r’ is the radius of the hemisphere.
Complete step by step solution:
Tank is in the form of hemisphere with Diameter = 3 m
So, Radius = $\dfrac{{Diameter}}{2}$ = $\dfrac{3}{2}$m
Volume of the hemisphere tank = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$ (Putting values)
$
= \dfrac{2}{3} \times \dfrac{{22}}{7} \times {\left( {\dfrac{3}{2}} \right)^3} \\
= \dfrac{2}{3} \times \dfrac{{22}}{7} \times \dfrac{3}{2} \times \dfrac{3}{2} \times \dfrac{3}{2} \\
= \dfrac{{99}}{{14}}{m^3} \\
$
Now, 1m3 = 1000 liters
$\dfrac{{99}}{{14}}{m^3} = \dfrac{{99}}{{44}} \times 1000\,liters$
$ \Rightarrow \dfrac{{99000}}{{14}}liters$
Volume of water to be empty = $\dfrac{1}{2} \times \,$volume of hemispherical tank
$
\Rightarrow \dfrac{1}{2} \times \dfrac{{99000}}{{14}}\, \\
\Rightarrow \dfrac{{99000}}{{28}}\,liters \\
$
Now, it is given that the tank is emptied at $3\dfrac{4}{7}$ liters per second.
Therefore, $\dfrac{{25}}{7}\,$liters per second
Time taken to empty $\dfrac{{25}}{7}\,$liters = 1 second
Time taken to empty 1 liter = $\dfrac{1}{{\dfrac{{25}}{7}}}$second = $\dfrac{7}{{25}}$second
Time taken to empty $\dfrac{{99000}}{{28}}$liters = $\dfrac{7}{{25}}$ X $\dfrac{{99000}}{{28}}$ = 990 second (solving this equation)
We get, 990 second (converting seconds into minutes)
$ \Rightarrow \dfrac{{990}}{{60}}$minutes = 16.5 minutes
Hence, Time taken to half empty the tank is 16.5 minutes.
The correct option is A.
Note:
Students can also solve this question in a short way. Let’s see how we can solve it.
Given,
Diameter = 3 meter
Radius = 1.5 meter ($\dfrac{3}{2} = 1.5$meter)
Volume of hemisphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$
We get,$
= \dfrac{2}{3} \times \,3.14\, \times \,{(1.5)^3} \\
= \dfrac{2}{3} \times \,3.14\, \times \,1.5 \times \,1.5 \times \,1.5 \\
= 7.065\,\,{m^3} \\
= 7065\,l\,\,(1{m^3}\, = 1000l) \\
$
Empty Rate = $\dfrac{{25}}{7}\,$per second
Now, let time taken to empty half volume of the tank = ‘t’
Then according to the question, we get,
$ \Rightarrow \dfrac{{25}}{7} \times t = \dfrac{1}{2} \times volume$(volume = 7065L)
$
\Rightarrow t = \dfrac{1}{2} \times 7065 \times \dfrac{7}{{25}} \\
\Rightarrow t = \dfrac{{9891}}{{10}}\sec \\
\Rightarrow t = 989.1\sec \\
$
Now converting the above seconds in minute:
$ \Rightarrow \dfrac{{989.1}}{{60}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{9891}}{{600}}$
$ \Rightarrow $16.435
$ \Rightarrow $16.5 minutes (Answer)
In this question, first we will discuss some basic points related to the hemisphere.
A sphere is a set of points in three dimensions and all the points lying on the sphere is equidistant from the center.
In general, we can say that a sphere makes exactly two hemispheres.
As we know that,
The volume of a hemisphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$ cubic units.
Where, $\pi $ is a constant whose value is equal to $\pi = \dfrac{{22}}{7}$ approximately and ‘r’ is the radius of the hemisphere.
Complete step by step solution:
Tank is in the form of hemisphere with Diameter = 3 m
So, Radius = $\dfrac{{Diameter}}{2}$ = $\dfrac{3}{2}$m
Volume of the hemisphere tank = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$ (Putting values)
$
= \dfrac{2}{3} \times \dfrac{{22}}{7} \times {\left( {\dfrac{3}{2}} \right)^3} \\
= \dfrac{2}{3} \times \dfrac{{22}}{7} \times \dfrac{3}{2} \times \dfrac{3}{2} \times \dfrac{3}{2} \\
= \dfrac{{99}}{{14}}{m^3} \\
$
Now, 1m3 = 1000 liters
$\dfrac{{99}}{{14}}{m^3} = \dfrac{{99}}{{44}} \times 1000\,liters$
$ \Rightarrow \dfrac{{99000}}{{14}}liters$
Volume of water to be empty = $\dfrac{1}{2} \times \,$volume of hemispherical tank
$
\Rightarrow \dfrac{1}{2} \times \dfrac{{99000}}{{14}}\, \\
\Rightarrow \dfrac{{99000}}{{28}}\,liters \\
$
Now, it is given that the tank is emptied at $3\dfrac{4}{7}$ liters per second.
Therefore, $\dfrac{{25}}{7}\,$liters per second
Time taken to empty $\dfrac{{25}}{7}\,$liters = 1 second
Time taken to empty 1 liter = $\dfrac{1}{{\dfrac{{25}}{7}}}$second = $\dfrac{7}{{25}}$second
Time taken to empty $\dfrac{{99000}}{{28}}$liters = $\dfrac{7}{{25}}$ X $\dfrac{{99000}}{{28}}$ = 990 second (solving this equation)
We get, 990 second (converting seconds into minutes)
$ \Rightarrow \dfrac{{990}}{{60}}$minutes = 16.5 minutes
Hence, Time taken to half empty the tank is 16.5 minutes.
The correct option is A.
Note:
Students can also solve this question in a short way. Let’s see how we can solve it.
Given,
Diameter = 3 meter
Radius = 1.5 meter ($\dfrac{3}{2} = 1.5$meter)
Volume of hemisphere = $\dfrac{2}{3}\pi {r^3}$
We get,$
= \dfrac{2}{3} \times \,3.14\, \times \,{(1.5)^3} \\
= \dfrac{2}{3} \times \,3.14\, \times \,1.5 \times \,1.5 \times \,1.5 \\
= 7.065\,\,{m^3} \\
= 7065\,l\,\,(1{m^3}\, = 1000l) \\
$
Empty Rate = $\dfrac{{25}}{7}\,$per second
Now, let time taken to empty half volume of the tank = ‘t’
Then according to the question, we get,
$ \Rightarrow \dfrac{{25}}{7} \times t = \dfrac{1}{2} \times volume$(volume = 7065L)
$
\Rightarrow t = \dfrac{1}{2} \times 7065 \times \dfrac{7}{{25}} \\
\Rightarrow t = \dfrac{{9891}}{{10}}\sec \\
\Rightarrow t = 989.1\sec \\
$
Now converting the above seconds in minute:
$ \Rightarrow \dfrac{{989.1}}{{60}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{9891}}{{600}}$
$ \Rightarrow $16.435
$ \Rightarrow $16.5 minutes (Answer)
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

