
A helium-neon laser emits red light having a wavelength of $632.8\;nm$. Calculate the frequency of light emitted by the $He - Ne$ laser. Use speed of light $c = 2.998 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$?
Answer
490.8k+ views
Hint: The wavelength, frequency and speed of light are correlated. Helium-neon lasers give the electromagnetic radiation of red colour, i.e. of visible range. The frequency of a radiation can be expressed by $\nu $ (nu) and the unit is per second ${s^{ - 1}}$ or $Hertz(Hz)$ .
Complete answer:
The relation between frequency, wavelength and speed of light is given as - $c = \nu \lambda $ , where,
c = speed of light = $c = 2.998 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$
$\lambda $ = wavelength = $632.8\;nm$ and
$\nu $ = frequency = ?
First, we need to convert the wavelength into meters from nanometers. This can be done as –
$632.8\;nm \cdot \dfrac{{1m}}{{{{10}^9}nm}} = 6.328 \times {10^{ - 7}}m$
Now, using this relation, the frequency can be calculated as –
Frequency = speed of light / wavelength or $\nu = \dfrac{c}{\lambda }$
Now, putting values, we have –
$\eqalign{
& \nu = \dfrac{{2.998 \times {{10}^8}m{s^{ - 1}}}}{{6.328 \times {{10}^{ - 7}}m}} \cr
& \nu = 4.738 \times {10^{14}}Hz \cr} $
Hence, the frequency of red light emitted by the $He - Ne$ laser will be $\nu = 4.738 \times {10^{14}}Hz$
Note:
If we know the value of any two of the three variables i.e. wavelength, frequency and speed of light, then the value of the third variable can be calculated by the given formula. The units should be noted carefully and proper conversion should be made accordingly. The unit of wavelength should be in meters, the speed of light in meters per second and frequency in per second or hertz.
Complete answer:
The relation between frequency, wavelength and speed of light is given as - $c = \nu \lambda $ , where,
c = speed of light = $c = 2.998 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$
$\lambda $ = wavelength = $632.8\;nm$ and
$\nu $ = frequency = ?
First, we need to convert the wavelength into meters from nanometers. This can be done as –
$632.8\;nm \cdot \dfrac{{1m}}{{{{10}^9}nm}} = 6.328 \times {10^{ - 7}}m$
Now, using this relation, the frequency can be calculated as –
Frequency = speed of light / wavelength or $\nu = \dfrac{c}{\lambda }$
Now, putting values, we have –
$\eqalign{
& \nu = \dfrac{{2.998 \times {{10}^8}m{s^{ - 1}}}}{{6.328 \times {{10}^{ - 7}}m}} \cr
& \nu = 4.738 \times {10^{14}}Hz \cr} $
Hence, the frequency of red light emitted by the $He - Ne$ laser will be $\nu = 4.738 \times {10^{14}}Hz$
Note:
If we know the value of any two of the three variables i.e. wavelength, frequency and speed of light, then the value of the third variable can be calculated by the given formula. The units should be noted carefully and proper conversion should be made accordingly. The unit of wavelength should be in meters, the speed of light in meters per second and frequency in per second or hertz.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

