
A glass bulb of volume $250cc$is filled with mercury at $20^\circ c$and the temperature is raised to $100^\circ C$. If the coefficient of linear expansion of glass is $9 \times {10^{ - 6}}/^\circ C$. Coefficient of absolute expansion of mercury is$18 \times {10^{ - 5}}/^\circ C$. The volume of mercury overflows
A. $3.06cc$
B. $2.94cc$
C. $6.12cc$
D. $7.73cc$
Answer
577.5k+ views
Hint: We know the initial volume of glass and hence the initial volume of mercury. Calculate the volume of glass after expansion and the volume of mercury after expansion. The difference between the volume of mercury and the volume of glass will be the volume of mercury that overflows.
Formulae used:
Expansion$ = V \times Y \times \Delta T$
Complete step by step answer:
To know the volume of mercury that overflows, we need to know the excess volume of mercury that remains after the expansion of glass.
We know that
expansion$ = V \times Y \times \Delta T$.
$V$is the volume.
$Y$is the coefficient of expansion.
$\Delta T$is the change in temperature.
Let${V_m}$be the volume of mercury
${Y_m}$be the coefficient of expansion of mercury.
$\Delta T = {T_2} - {T_1}$
$ = 100^\circ C - 20^\circ c$
$ \Rightarrow \Delta T = 80^\circ c$
$\therefore $Expansion of mercury
By substituting the values, we get
Expansion of mercury$ = 250 \times 18 \times {10^{ - 5}} \times 80$ . . . (1)
Let ${V_g}$is the volume of glass.
${Y_g}$is the coefficient of expansion of glass.
Then,
Expansion of glass
Container$ = {V_m}{Y_m}\Delta T$
By substituting the value, We get
Expansion of glass$ = 250 \times 3 \times 9 \times {10^{ - 6}} \times 80$ . . . (2)
Since volume expansion of glass
${Y_g} = 3X$linear expansion of glass
$ \Rightarrow {Y_g} = 3 \times 9 \times {10^{ - 6}}$
By subtracting equation (2) from equation (1)
We will get the excess volume of mercury.
The volume of mercury that overflows
$ = 250 \times 18 \times {10^{ - 5}} \times 80 - 250 \times 3 \times 9 \times {10^{ - 6}} \times 80$
By taking common terms out, we get
Volume of mercury that overflows
$ = 250 \times 9 \times {10^{ - 5}} \times 80(2 - 3 \times {10^{ - 1}})$
\[ = 9 \times 20000 \times {10^{ - 6}}(2 - 0.3)\]
On simplifying, we get
Volume of mercury that overflows
$ = 18 \times {10^4} \times {10^{ - 5}}(1.7)$
$ = 30.6 \times {10^{4 - 5}}(\therefore {a^m}{a^n}{a^{mn}}).$
$ = 30.6 \times {10^{ - 1}}$
$ = \dfrac{{30.6}}{{10}}$
Volume of mercury that overflows$ = 3.06cc.$
Therefore, from the above explanation the correct option (A) $3.06cc$.
Note:
For this question, you need to have a reasoning that, at first the volume of mercury and the glass will be the same. But since, their coefficients of expansion are different. There volume after the expansion will be different. But the glass bulb will only be able to hold the mercury to the maximum of it volume and the rest of the mercury will overflow.
Formulae used:
Expansion$ = V \times Y \times \Delta T$
Complete step by step answer:
To know the volume of mercury that overflows, we need to know the excess volume of mercury that remains after the expansion of glass.
We know that
expansion$ = V \times Y \times \Delta T$.
$V$is the volume.
$Y$is the coefficient of expansion.
$\Delta T$is the change in temperature.
Let${V_m}$be the volume of mercury
${Y_m}$be the coefficient of expansion of mercury.
$\Delta T = {T_2} - {T_1}$
$ = 100^\circ C - 20^\circ c$
$ \Rightarrow \Delta T = 80^\circ c$
$\therefore $Expansion of mercury
By substituting the values, we get
Expansion of mercury$ = 250 \times 18 \times {10^{ - 5}} \times 80$ . . . (1)
Let ${V_g}$is the volume of glass.
${Y_g}$is the coefficient of expansion of glass.
Then,
Expansion of glass
Container$ = {V_m}{Y_m}\Delta T$
By substituting the value, We get
Expansion of glass$ = 250 \times 3 \times 9 \times {10^{ - 6}} \times 80$ . . . (2)
Since volume expansion of glass
${Y_g} = 3X$linear expansion of glass
$ \Rightarrow {Y_g} = 3 \times 9 \times {10^{ - 6}}$
By subtracting equation (2) from equation (1)
We will get the excess volume of mercury.
The volume of mercury that overflows
$ = 250 \times 18 \times {10^{ - 5}} \times 80 - 250 \times 3 \times 9 \times {10^{ - 6}} \times 80$
By taking common terms out, we get
Volume of mercury that overflows
$ = 250 \times 9 \times {10^{ - 5}} \times 80(2 - 3 \times {10^{ - 1}})$
\[ = 9 \times 20000 \times {10^{ - 6}}(2 - 0.3)\]
On simplifying, we get
Volume of mercury that overflows
$ = 18 \times {10^4} \times {10^{ - 5}}(1.7)$
$ = 30.6 \times {10^{4 - 5}}(\therefore {a^m}{a^n}{a^{mn}}).$
$ = 30.6 \times {10^{ - 1}}$
$ = \dfrac{{30.6}}{{10}}$
Volume of mercury that overflows$ = 3.06cc.$
Therefore, from the above explanation the correct option (A) $3.06cc$.
Note:
For this question, you need to have a reasoning that, at first the volume of mercury and the glass will be the same. But since, their coefficients of expansion are different. There volume after the expansion will be different. But the glass bulb will only be able to hold the mercury to the maximum of it volume and the rest of the mercury will overflow.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

