
A gas expands from 2L to 6L against a constant pressure of $0.5{\text{ atm}}$ on absorbing 200 J of heat, calculate the change in internal energy.
Answer
585.6k+ views
Hint: To solve this question, it is required to have knowledge about the first law of thermodynamics. The heat supplied to the system is related to internal energy (formula given). We shall substitute the given values in the equation to find out the change in internal energy.
Formula used: $\Delta {\text{U = q - W}}$ where q is the heat, $\Delta {\text{U}}$ is the change in internal energy, P is the pressure of the gas and W is the work done.
Complete step by step answer:
As we know that, according to the first law of thermodynamics, the change in internal pressure is equal to the sum of heat supplied to the system and the work done.
\[{\text{q = }}\Delta {\text{U + W}}\] (Eq. 1)
Now, work done in a gaseous system is defined as the change in the temperature and pressure. It is written as:
${\text{W = }}\Delta \left( {{\text{PV}}} \right){\text{ = P}}\Delta {\text{V + V}}\Delta {\text{P}}$
In the question, as the pressure is constant, $\Delta {\text{P = 0}}$ , so the equation gets converted to:
${\text{W = P}}\Delta {\text{V}}$
Putting this value in Eq. 1 we get:
$\Delta {\text{U = q - P}}\Delta {\text{V}}$
In the given question, $\Delta {\text{V = 6 - 2 = 4L}}$; ${\text{P = }}0.5{\text{ atm}}$ ; q = 200 J
Converting these into SI units, we shall get:
$\Delta {\text{V = 0}}{\text{.004 }}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , ${\text{P = 0}}{\text{.5}} \times {\text{101325 Pa}}$ , q = 200 J, substituting these values in the equation, we get:
$\Delta {\text{U = 200 - }}\left( {0.5 \times 101325 \times 0.004} \right)$
$ \Rightarrow \Delta {\text{U = 200 - 202}}{\text{.65}}$
Solving this for internal energy, we get:
$\Delta {\text{U = - 2}}{\text{.65 J}}$
$\therefore $ The change in internal energy is $ - 2.65{\text{ J}}$ .
Note: In the equation to calculate change in enthalpy of a reaction, $\Delta {\text{H = }}\Delta {\text{U - P}}\Delta {\text{V}}$ , the enthalpy change can also regarded as the heat absorbed by the system. Thus, $\Delta {\text{H}}$ will be equal to heat.
Formula used: $\Delta {\text{U = q - W}}$ where q is the heat, $\Delta {\text{U}}$ is the change in internal energy, P is the pressure of the gas and W is the work done.
Complete step by step answer:
As we know that, according to the first law of thermodynamics, the change in internal pressure is equal to the sum of heat supplied to the system and the work done.
\[{\text{q = }}\Delta {\text{U + W}}\] (Eq. 1)
Now, work done in a gaseous system is defined as the change in the temperature and pressure. It is written as:
${\text{W = }}\Delta \left( {{\text{PV}}} \right){\text{ = P}}\Delta {\text{V + V}}\Delta {\text{P}}$
In the question, as the pressure is constant, $\Delta {\text{P = 0}}$ , so the equation gets converted to:
${\text{W = P}}\Delta {\text{V}}$
Putting this value in Eq. 1 we get:
$\Delta {\text{U = q - P}}\Delta {\text{V}}$
In the given question, $\Delta {\text{V = 6 - 2 = 4L}}$; ${\text{P = }}0.5{\text{ atm}}$ ; q = 200 J
Converting these into SI units, we shall get:
$\Delta {\text{V = 0}}{\text{.004 }}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , ${\text{P = 0}}{\text{.5}} \times {\text{101325 Pa}}$ , q = 200 J, substituting these values in the equation, we get:
$\Delta {\text{U = 200 - }}\left( {0.5 \times 101325 \times 0.004} \right)$
$ \Rightarrow \Delta {\text{U = 200 - 202}}{\text{.65}}$
Solving this for internal energy, we get:
$\Delta {\text{U = - 2}}{\text{.65 J}}$
$\therefore $ The change in internal energy is $ - 2.65{\text{ J}}$ .
Note: In the equation to calculate change in enthalpy of a reaction, $\Delta {\text{H = }}\Delta {\text{U - P}}\Delta {\text{V}}$ , the enthalpy change can also regarded as the heat absorbed by the system. Thus, $\Delta {\text{H}}$ will be equal to heat.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

