A first order reaction has a rate constant value of $0.0051\,{{\min }^{-1}}$ .If we begin with $0.10\,M$ concentration of the reactant, how much of the reaction will remain after $300 hours$.
Answer
607.5k+ views
Hint: The concept to be used in this question is rate analysis of first order reaction.the rate in this reaction varies exponentially with the concentration of the reaction.
- The rate constant defines the relation between the rate of reaction and the concentration of the reactants.
- Convert all the given quantities in the same units and here it will be minutes.
Use the standard first order equation to find the reactant left after $300 hours$.
Complete step by step solution:
The first order rate equation which connects the rate constant and concentration of reactant with time is:
$k=\dfrac{2.303}{t}{{\log }_{e}}\dfrac{{{A}_{o}}}{A}$, where $k$ is rate constant , $t$ is time, $A$ is initial concentration and ${{A}_{o}}$ is left over concentration after time $t$.
Given values,$k$ = $0.0051\,{{\min }^{-1}}$ $t$ = $3\,hours$ = $3\times 60\,minutes$
$A$ = $0.10\,M$
As the quantities are in the same units now,we will use the first order rate equation to find the concentration after the given time.
Putting the values:
$\Rightarrow 0.0051=\dfrac{2.303}{3\times 60}{{\log }_{e}}\dfrac{0.10}{A}$
$\Rightarrow {{\log }_{e}}\dfrac{0.10}{A} = \dfrac{0.0051\times 180}{2.303}$
$\Rightarrow {{\log }_{e}}\dfrac{0.10}{A} = 0.3986$
Taking antilog to the base e on both sides,
$\Rightarrow \dfrac{0.10}{A} = 2.503$
$\Rightarrow A = 0.039M$
Hence the concentration of the reactant after $3$ hours is $0.039\,M$.
Note: The reactions always follow a particular order when they proceed.there is zeroth order reaction,first order reaction second order reaction and nth order reaction.
- Half life of a reaction is defined as the time after which the concentration is reduced to half of its initial value.
- We have to take the antilog to the natural base that is e while solving the equation.
Also ,for zeroth order reaction, half life is independent of its initial concentration.
- The rate constant defines the relation between the rate of reaction and the concentration of the reactants.
- Convert all the given quantities in the same units and here it will be minutes.
Use the standard first order equation to find the reactant left after $300 hours$.
Complete step by step solution:
The first order rate equation which connects the rate constant and concentration of reactant with time is:
$k=\dfrac{2.303}{t}{{\log }_{e}}\dfrac{{{A}_{o}}}{A}$, where $k$ is rate constant , $t$ is time, $A$ is initial concentration and ${{A}_{o}}$ is left over concentration after time $t$.
Given values,$k$ = $0.0051\,{{\min }^{-1}}$ $t$ = $3\,hours$ = $3\times 60\,minutes$
$A$ = $0.10\,M$
As the quantities are in the same units now,we will use the first order rate equation to find the concentration after the given time.
Putting the values:
$\Rightarrow 0.0051=\dfrac{2.303}{3\times 60}{{\log }_{e}}\dfrac{0.10}{A}$
$\Rightarrow {{\log }_{e}}\dfrac{0.10}{A} = \dfrac{0.0051\times 180}{2.303}$
$\Rightarrow {{\log }_{e}}\dfrac{0.10}{A} = 0.3986$
Taking antilog to the base e on both sides,
$\Rightarrow \dfrac{0.10}{A} = 2.503$
$\Rightarrow A = 0.039M$
Hence the concentration of the reactant after $3$ hours is $0.039\,M$.
Note: The reactions always follow a particular order when they proceed.there is zeroth order reaction,first order reaction second order reaction and nth order reaction.
- Half life of a reaction is defined as the time after which the concentration is reduced to half of its initial value.
- We have to take the antilog to the natural base that is e while solving the equation.
Also ,for zeroth order reaction, half life is independent of its initial concentration.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

