
A farmer wants to buy 42 deeps if each deep is 250 rupees. How much should he pay?
Answer
581.7k+ views
Hint: Use the fact that if one deep is costing 250 rupees then 42 deeps will cost each deep multiply with 250 and getting the final cost.
Complete step-by-step answer:
Here, we will be using the Unitary method. So, let us first understand the Unitary method.
It is used to find the value of a single unit from a given multiple. For example, the price of 30 pens is Rs. 300, then how to find the value of one price here. It can be done using the unitary method. Also, once we have found the value of a single unit, then we can calculate the value of the required units by multiplying the dingle unit.
Here, we are given a price of each deep which is of Rs. 250. Farmer wants to buy 42deeps. So, we are given a single unit price and we have to find multiple.
We will write it in mathematical form as,
$\begin{align}
& 1deep=Rs.250 \\
& 42deep=? \\
\end{align}$
So, it can solve as
$=\dfrac{42\times 250}{1}$
On multiplying we get costs of 42deeps as
$=Rs.10500$
Thus, farmer should pay Rs.10500 for 42 deeps.
Note: Another method to solve this is by adding Rs. 250 for 42 times which can be written as $\left( 250+250+250+...+250 \right)42times$ . By doing this there are chances to get answers incorrect and calculation errors. So, it's better that we multiply a single unit with multiple to find an answer easily and is not time consuming.
Complete step-by-step answer:
Here, we will be using the Unitary method. So, let us first understand the Unitary method.
It is used to find the value of a single unit from a given multiple. For example, the price of 30 pens is Rs. 300, then how to find the value of one price here. It can be done using the unitary method. Also, once we have found the value of a single unit, then we can calculate the value of the required units by multiplying the dingle unit.
Here, we are given a price of each deep which is of Rs. 250. Farmer wants to buy 42deeps. So, we are given a single unit price and we have to find multiple.
We will write it in mathematical form as,
$\begin{align}
& 1deep=Rs.250 \\
& 42deep=? \\
\end{align}$
So, it can solve as
$=\dfrac{42\times 250}{1}$
On multiplying we get costs of 42deeps as
$=Rs.10500$
Thus, farmer should pay Rs.10500 for 42 deeps.
Note: Another method to solve this is by adding Rs. 250 for 42 times which can be written as $\left( 250+250+250+...+250 \right)42times$ . By doing this there are chances to get answers incorrect and calculation errors. So, it's better that we multiply a single unit with multiple to find an answer easily and is not time consuming.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 7 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 7 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

What was the main occupation of early Aryans of rig class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE


