A farmer connects a pipe of internal diameter 20cm from a canal into a cylindrical tank in his field, which is 10cm in diameter and 2m deep. If water flows through the pipe at the rate of 3km/h, in how much time will the tank be filled?
Answer
613.5k+ views
Hint: Start by computing the volume of water discharged from the pipe , similarly the volume of water collected in the cylindrical tank , and we know volume discharged will be equal to volume collected and solve for the value of length of pipe . Use the given data of the rate of water flowing to find out the time taken to fill the tank.
Complete step-by-step answer:
As we know,
The volume of water coming out from the pipe is equal to the volume of water falling into the cylindrical tank.
Now,
Volume of water discharged from pipe = volume of pipe
And we know , Volume of pipe = $\pi {r^2}h$, Where r is radius of pipe and h is length of pipe
$r = \dfrac{d}{2} = 10cm = 0.1m$
So, The Volume of pipe $ = \pi {\left( {0.1} \right)^2}h = \dfrac{{\pi h}}{{100}}$
Now , The volume of water fall into cylinder tank = volume of cylinder tank
Volume of cylindrical tank $ = \pi {\left( 5 \right)^2}\left( 2 \right) = 50\pi $
As we know,
Volume of pipe = volume of cylindrical tank
$ \Rightarrow \dfrac{{\pi h}}{{100}} = 50\pi \Rightarrow h = 5000m$
$ \Rightarrow h = 5km$
Now, Speed of water = 3km/h
Therefore , Time taken to fill the tank = $\dfrac{h}{3} = \dfrac{5}{3}hr = 100\min = 1hr40\min $
Note: Similar questions can be asked involving more inlet or outlet pipes with varied rates of flow or dimensions, In that case take the sum of all the inlets or outlets available. Always remember that volume discharged is equal to volume collected. Students must also know the distance - time relation.
Complete step-by-step answer:
As we know,
The volume of water coming out from the pipe is equal to the volume of water falling into the cylindrical tank.
Now,
Volume of water discharged from pipe = volume of pipe
And we know , Volume of pipe = $\pi {r^2}h$, Where r is radius of pipe and h is length of pipe
$r = \dfrac{d}{2} = 10cm = 0.1m$
So, The Volume of pipe $ = \pi {\left( {0.1} \right)^2}h = \dfrac{{\pi h}}{{100}}$
Now , The volume of water fall into cylinder tank = volume of cylinder tank
Volume of cylindrical tank $ = \pi {\left( 5 \right)^2}\left( 2 \right) = 50\pi $
As we know,
Volume of pipe = volume of cylindrical tank
$ \Rightarrow \dfrac{{\pi h}}{{100}} = 50\pi \Rightarrow h = 5000m$
$ \Rightarrow h = 5km$
Now, Speed of water = 3km/h
Therefore , Time taken to fill the tank = $\dfrac{h}{3} = \dfrac{5}{3}hr = 100\min = 1hr40\min $
Note: Similar questions can be asked involving more inlet or outlet pipes with varied rates of flow or dimensions, In that case take the sum of all the inlets or outlets available. Always remember that volume discharged is equal to volume collected. Students must also know the distance - time relation.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

Why is it 530 pm in india when it is 1200 afternoon class 10 social science CBSE

What is the full form of POSCO class 10 social science CBSE

Define Potential, Developed, Stock and Reserved resources

Which Country Has the Largest Border with India?

Complete the sentence with the most appropriate word class 10 english CBSE

