
A falling stone takes $0.2$ seconds to fall past a window which is $1$m high. From how far above the top of the window was the stone dropped?
A. $0.8$m
B. $0.6$m
C. $0.4$m
D. None of these.
Answer
579.3k+ views
Hint: Basic concept of equation of motion is to be used. As the stone is falling under gravity alone, so acceleration $ = g = 10m/{s^2}$
1. $s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
2. \[{v^2} - {u^2} = 2as\]
Complete step by step answer:
When the stone was dropped, its initial velocity was zero.
Let at the start of window, the stone has velocity, v
Now, the window is $1m$ high. The distance covered by stone to part the window, $s = 1m$ and time taken for it, $t = 0.2\sec $. By equation of instion, we know that \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Where S is distance
U is initial velocity $ = {v_1}$
T is the take
a - acceleration $ = g = 10m/{s^2}$
Putting the values, we get
\[I = vt + \dfrac{1}{2}g{t^2}\]
$I = v\left( {0.2} \right) + \dfrac{1}{2} \times 10 \times {\left( {0.2} \right)^2}$
$I = 0.2v + \dfrac{{10 \times 0.04}}{2}$
$ \Rightarrow 1 = 0.2v + 0.2$
$ \Rightarrow 1 - 0.2 = 0.2v$
$ \Rightarrow 0.8 = 0.2v$
$ \Rightarrow v = \dfrac{{0.8}}{{0.2}}$
$ \Rightarrow v = 4m/s$
Initially, from the point where it is dropped, the initial velocity, $u = 0\,\,m/s$
So, using equation
${v^2} - {u^2} = 2as$
${4^2} - {0^2} = 2 \times 10 \times s$
$16 = 20 \times s$
$s = \dfrac{{10}}{{20}}$
$s = \dfrac{8}{{10}}$
$ \Rightarrow s = 0.8m$
So, the ball is dropped $0.8m$ above the top of the window.
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
As we need to find the distance above top of the window from where the stone is dropped. So, that is why the velocity appearing at top of window is taken as the final velocity $ = v = 4m/s$ and for free fall, initial velocity, $u = 0\,\,m/s$. Also for free fall, acceleration $ = $ acceleration due to gravity.
1. $s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
2. \[{v^2} - {u^2} = 2as\]
Complete step by step answer:
When the stone was dropped, its initial velocity was zero.
Let at the start of window, the stone has velocity, v
Now, the window is $1m$ high. The distance covered by stone to part the window, $s = 1m$ and time taken for it, $t = 0.2\sec $. By equation of instion, we know that \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Where S is distance
U is initial velocity $ = {v_1}$
T is the take
a - acceleration $ = g = 10m/{s^2}$
Putting the values, we get
\[I = vt + \dfrac{1}{2}g{t^2}\]
$I = v\left( {0.2} \right) + \dfrac{1}{2} \times 10 \times {\left( {0.2} \right)^2}$
$I = 0.2v + \dfrac{{10 \times 0.04}}{2}$
$ \Rightarrow 1 = 0.2v + 0.2$
$ \Rightarrow 1 - 0.2 = 0.2v$
$ \Rightarrow 0.8 = 0.2v$
$ \Rightarrow v = \dfrac{{0.8}}{{0.2}}$
$ \Rightarrow v = 4m/s$
Initially, from the point where it is dropped, the initial velocity, $u = 0\,\,m/s$
So, using equation
${v^2} - {u^2} = 2as$
${4^2} - {0^2} = 2 \times 10 \times s$
$16 = 20 \times s$
$s = \dfrac{{10}}{{20}}$
$s = \dfrac{8}{{10}}$
$ \Rightarrow s = 0.8m$
So, the ball is dropped $0.8m$ above the top of the window.
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
As we need to find the distance above top of the window from where the stone is dropped. So, that is why the velocity appearing at top of window is taken as the final velocity $ = v = 4m/s$ and for free fall, initial velocity, $u = 0\,\,m/s$. Also for free fall, acceleration $ = $ acceleration due to gravity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

