
A drop (0.05 mL) of 12.0 M HCl is spread over a sheet of thin aluminum foil. Assuming that the acid dissolves through the foil, the area is \[x{\text{ }} \times {\text{ }}{10^{ - 1}}c{m^2}\] of the hole produced, then x is : (Density of Al = 2.70 \[\dfrac{g}{{c{m^3}}}\]; thickness of the foil = 0.10 mm)
Answer
576.6k+ views
Hint: To answer this question at first, the mass of aluminum should be calculated. Then according to the density, calculate the volume of the aluminum foil. Then from the volume find out the area of the foil. From the calculated value of the area, the value of the x can be calculated by comparing it with the given values.
Formula used: volume = area \[ \times \] thickness, density= mass/volume.
Complete step by step answer:
The equivalent mass of a substance can be explained as the number of parts by mass of the given chemical species which can combine with or displace 35.5 parts of Cl or 8.0 parts of O or 1.008 parts of H.
According to the question, the Meq. Of Al = Meq of HCl.
Therefore, the Meq. Of Al is, \[12 \times 0.05 = 0.6\] .
Therefore, the mass of aluminum is 0.6 Meq. is, \[\dfrac{{0.6 \times 9}}{{1000}} = 0.0054\,gm\] .
Now, the density is the ratio of mass to volume. So, the volume would be,
\[\dfrac{{0.0054\,}}{{2.70}} = 0.002\,\,c{m^3}\].
According to the definition of the volume, volume = area \[ \times \] thickness.
Therefore, the area of the aluminum foil would be,
\[
\dfrac{{0.002\,\,c{m^3}}}{{0.10\,\,mm}}\,\, \\
= \dfrac{{0.002\,\,c{m^3}}}{{0.01\,\,cm}}\,\, \\
= \dfrac{{0.002\,\,}}{{0.01\,\,}}\,c{m^2}\, \\
= 0.2\,c{m^2}\, \\
\]
According to the question the area is, \[x{\text{ }} \times {\text{ }}{10^{ - 1}}c{m^2}\] . So, the value of x is,
\[
x \times {10^{ - 1}} = 0.2 \\
or,x = 2 \\
\]
So, the value of the x is 2.
Note: Depending on the type of the chemical species under consideration, the formula for calculating the equivalent mass can be varied. The basic formula for calculating the equivalent mass of any chemical species can be done by dividing the sum of the masses of the number of atoms of the given chemical species by the key characteristic property of that species.
Formula used: volume = area \[ \times \] thickness, density= mass/volume.
Complete step by step answer:
The equivalent mass of a substance can be explained as the number of parts by mass of the given chemical species which can combine with or displace 35.5 parts of Cl or 8.0 parts of O or 1.008 parts of H.
According to the question, the Meq. Of Al = Meq of HCl.
Therefore, the Meq. Of Al is, \[12 \times 0.05 = 0.6\] .
Therefore, the mass of aluminum is 0.6 Meq. is, \[\dfrac{{0.6 \times 9}}{{1000}} = 0.0054\,gm\] .
Now, the density is the ratio of mass to volume. So, the volume would be,
\[\dfrac{{0.0054\,}}{{2.70}} = 0.002\,\,c{m^3}\].
According to the definition of the volume, volume = area \[ \times \] thickness.
Therefore, the area of the aluminum foil would be,
\[
\dfrac{{0.002\,\,c{m^3}}}{{0.10\,\,mm}}\,\, \\
= \dfrac{{0.002\,\,c{m^3}}}{{0.01\,\,cm}}\,\, \\
= \dfrac{{0.002\,\,}}{{0.01\,\,}}\,c{m^2}\, \\
= 0.2\,c{m^2}\, \\
\]
According to the question the area is, \[x{\text{ }} \times {\text{ }}{10^{ - 1}}c{m^2}\] . So, the value of x is,
\[
x \times {10^{ - 1}} = 0.2 \\
or,x = 2 \\
\]
So, the value of the x is 2.
Note: Depending on the type of the chemical species under consideration, the formula for calculating the equivalent mass can be varied. The basic formula for calculating the equivalent mass of any chemical species can be done by dividing the sum of the masses of the number of atoms of the given chemical species by the key characteristic property of that species.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

