
A driver of a car travelling at 52 km per hour apply the brakes and accelerates uniformly in the opposite direction the car stops in 5 seconds another driver going at 3 km per hour in another car applies is break slowly and stops in 10 seconds on the same graph paper plot the speed versus time graph for the two cars which of the two cars travel father after the brakes are applied.
Answer
529.9k+ views
Hint- To solve this question, we use the basic theory related to the topic speed, distance and time. In this question, for the first car: Initial velocity Final velocity, Time taken, for second car: Initial velocity, Final velocity, Time taken, the distance travelled by a moving body is given by the area under its speed-time graph.
To convert km/hr. to m/s we need to multiply by $\dfrac{{\text{5}}}{{{\text{18}}}}$.
Complete step-by-step answer:
Now, As given in question-
Initial speed of the car A: u=52 km/hr.
= 52${\times }\dfrac{{\text{5}}}{{{\text{18}}}}$= 14.44 m/s
The car stops in 5 seconds i.e v=0 at t=5
Initial speed of the car B: u=3km/hr.
= 3${\times }\dfrac{{\text{5}}}{{{\text{18}}}}$= 0.83 m/s
With the help of these initial and final points for both the cases, we can plot the graph of speed vs time.
Area under the speed-time graph gives the distance covered.
∴ Distance covered by car A (\[{{\text{x}}_{\text{A}}}\]) = $\dfrac{1}{2} \times 14.44 \times 5$= 36.1 m
∴ Distance covered by car A (\[{{\text{x}}_{\text{B}}}\]) = $\dfrac{1}{2} \times 0.83 \times 10$=4.15 m
Thus, car A travels more distance than B.
Note- In this question, the data given in the problem are in different units. So, we should first convert the km unit into m units. And with the help of these initial and final points for both the cases, we can plot the graph of speed vs time.
To convert km/hr. to m/s we need to multiply by $\dfrac{{\text{5}}}{{{\text{18}}}}$.
Complete step-by-step answer:
Now, As given in question-
Initial speed of the car A: u=52 km/hr.
= 52${\times }\dfrac{{\text{5}}}{{{\text{18}}}}$= 14.44 m/s
The car stops in 5 seconds i.e v=0 at t=5
Initial speed of the car B: u=3km/hr.
= 3${\times }\dfrac{{\text{5}}}{{{\text{18}}}}$= 0.83 m/s
With the help of these initial and final points for both the cases, we can plot the graph of speed vs time.
Area under the speed-time graph gives the distance covered.
∴ Distance covered by car A (\[{{\text{x}}_{\text{A}}}\]) = $\dfrac{1}{2} \times 14.44 \times 5$= 36.1 m
∴ Distance covered by car A (\[{{\text{x}}_{\text{B}}}\]) = $\dfrac{1}{2} \times 0.83 \times 10$=4.15 m
Thus, car A travels more distance than B.
Note- In this question, the data given in the problem are in different units. So, we should first convert the km unit into m units. And with the help of these initial and final points for both the cases, we can plot the graph of speed vs time.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

