
A disc of mass 2kg and diameter 2m is performing rotational motion. Find the work done, if the disk is rotating from 300rpm to 600rpm.
A. 1479J
B. 147.9J
C. 14.79J
D. 1.479J
Answer
595.5k+ views
Hint: Define the work energy theorem. Find the initial and final kinetic energy of the system. Since, we have a rotating body, we need to find the rotational kinetic energy. Then subtract the initial kinetic energy from the final kinetic energy to find the work done.
Complete step by step answer: The work energy theorem can be defined as the work done on an object is equal to the change in kinetic energy of the object. To find the work done on a moving object, we first need to find the initial kinetic energy and final kinetic energy of the object and then by subtracting the initial kinetic energy from the final kinetic energy, we can find the work done on the object.
In the question we have a rotating disc of mass $m=2kg$ and diameter $d=2m$ . In this case we need to find the rotational kinetic energy of the disc.
The rotational kinetic energy is given by the mathematical expression,
$E=\dfrac{1}{2}I{{\omega }^{2}}$
Where, I is the moment of inertia of the object about the axis of rotation and $\omega $ is the angular velocity of the object.
Now, the disc is rotating about its centre. So, the moment of inertia of the disc about the axis of rotation is given by,
$I=\dfrac{m{{r}^{2}}}{2}$
Where, r is the radius of the disc and m is the mass of the disc.
Now, radius of the disc is $r=\dfrac{d}{2}=\dfrac{2}{2}=1m$
So,
$I=\dfrac{2\times {{1}^{1}}}{2}=1kg{{m}^{-2}}$
Now, the initial angular velocity of the disc is ${{\omega }_{i}}=300rpm=\dfrac{300\times 2\pi }{60}=10\pi $
Again, the final angular velocity of the disc is ${{\omega }_{f}}=600rpm=\dfrac{600\times 2\pi }{60}=20\pi $
Now, the initial rotational kinetic energy of the disc is, ${{E}_{i}}=\dfrac{1}{2}I{{\omega }_{i}}^{2}=\dfrac{1}{2}\times 1\times {{\left( 10\pi \right)}^{2}}=493.48J$
The final rotational kinetic energy of the disc is, ${{E}_{f}}=\dfrac{1}{2}I{{\omega }_{f}}^{2}=\dfrac{1}{2}\times 1\times {{\left( 20\pi \right)}^{2}}=1973.92J$
Now, the work done is given as the change in kinetic energy.
So, work done,
$\begin{align}
& W={{E}_{f}}-{{E}_{i}} \\
& W=1973.92-393.48 \\
& W=1480.44J \\
& W\approx 1479J \\
\end{align}$
The correct option is (A).
Note: In the work energy theorem, if the object has linear motion or linear velocity then we will simply consider the initial and final kinetic energy of the system. In the above question, we have only rotational motion. So, we only considered the rotational kinetic energy.
Complete step by step answer: The work energy theorem can be defined as the work done on an object is equal to the change in kinetic energy of the object. To find the work done on a moving object, we first need to find the initial kinetic energy and final kinetic energy of the object and then by subtracting the initial kinetic energy from the final kinetic energy, we can find the work done on the object.
In the question we have a rotating disc of mass $m=2kg$ and diameter $d=2m$ . In this case we need to find the rotational kinetic energy of the disc.
The rotational kinetic energy is given by the mathematical expression,
$E=\dfrac{1}{2}I{{\omega }^{2}}$
Where, I is the moment of inertia of the object about the axis of rotation and $\omega $ is the angular velocity of the object.
Now, the disc is rotating about its centre. So, the moment of inertia of the disc about the axis of rotation is given by,
$I=\dfrac{m{{r}^{2}}}{2}$
Where, r is the radius of the disc and m is the mass of the disc.
Now, radius of the disc is $r=\dfrac{d}{2}=\dfrac{2}{2}=1m$
So,
$I=\dfrac{2\times {{1}^{1}}}{2}=1kg{{m}^{-2}}$
Now, the initial angular velocity of the disc is ${{\omega }_{i}}=300rpm=\dfrac{300\times 2\pi }{60}=10\pi $
Again, the final angular velocity of the disc is ${{\omega }_{f}}=600rpm=\dfrac{600\times 2\pi }{60}=20\pi $
Now, the initial rotational kinetic energy of the disc is, ${{E}_{i}}=\dfrac{1}{2}I{{\omega }_{i}}^{2}=\dfrac{1}{2}\times 1\times {{\left( 10\pi \right)}^{2}}=493.48J$
The final rotational kinetic energy of the disc is, ${{E}_{f}}=\dfrac{1}{2}I{{\omega }_{f}}^{2}=\dfrac{1}{2}\times 1\times {{\left( 20\pi \right)}^{2}}=1973.92J$
Now, the work done is given as the change in kinetic energy.
So, work done,
$\begin{align}
& W={{E}_{f}}-{{E}_{i}} \\
& W=1973.92-393.48 \\
& W=1480.44J \\
& W\approx 1479J \\
\end{align}$
The correct option is (A).
Note: In the work energy theorem, if the object has linear motion or linear velocity then we will simply consider the initial and final kinetic energy of the system. In the above question, we have only rotational motion. So, we only considered the rotational kinetic energy.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

