
When a current of 4.0A passes through a certain resistor for 10minutes, $2.88 \times {10^4}J$ of heat is produced. Calculate
A. The power of the resistor
B. The voltage across the resistor
Answer
522k+ views
Hint: Resistance: Resistance is a measure of the opposition to current flow in an electrical circuit. Resistance is measured in ohm (Ω). Resistance is also a relationship between current and voltage. Resistor is used to insert the resistance of desire. As we know that resistance is given by:
\[ \Rightarrow R = \dfrac{V}{I}\]
Here
R=resistance
V=voltage
I=current
Complete step by step solution:
Given,
I=4.0A
t=10 minutes
t=600 seconds
H=$2.88 \times {10^4}J$
The power of the resistor
$ \Rightarrow R = \dfrac{V}{I}$$ \Rightarrow H = {I^2}RT$
$ \Rightarrow 2.88 \times {10^4} = {(4)^2} \times R \times 600$
$ \Rightarrow R = \dfrac{{2.88 \times {{10}^4}}}{{16 \times 600}}$
$ \Rightarrow R = 3\Omega $
We know that power is given by
$ \Rightarrow P = {I^2}R$
Put the value in formula
$ \Rightarrow P = {4^2} \times 3$
$ \Rightarrow P = 16 \times 3$
$ \Rightarrow P = 48W$
The voltage across the resistor
$ \Rightarrow V = I \times R$
$ \Rightarrow V = 4 \times 3$
$ \Rightarrow V = 12V$
Note: Voltage is directly proportional to the current. And current is inversely proportional to the resistance higher the current lower the resistance. Resistance also depends on the length, cross-section and properties of material. There are some applications of current to produce heat. Resistors are also made of various types of material and it counts by colour of the resistor.
\[ \Rightarrow R = \dfrac{V}{I}\]
Here
R=resistance
V=voltage
I=current
Complete step by step solution:
Given,
I=4.0A
t=10 minutes
t=600 seconds
H=$2.88 \times {10^4}J$
The power of the resistor
$ \Rightarrow R = \dfrac{V}{I}$$ \Rightarrow H = {I^2}RT$
$ \Rightarrow 2.88 \times {10^4} = {(4)^2} \times R \times 600$
$ \Rightarrow R = \dfrac{{2.88 \times {{10}^4}}}{{16 \times 600}}$
$ \Rightarrow R = 3\Omega $
We know that power is given by
$ \Rightarrow P = {I^2}R$
Put the value in formula
$ \Rightarrow P = {4^2} \times 3$
$ \Rightarrow P = 16 \times 3$
$ \Rightarrow P = 48W$
The voltage across the resistor
$ \Rightarrow V = I \times R$
$ \Rightarrow V = 4 \times 3$
$ \Rightarrow V = 12V$
Note: Voltage is directly proportional to the current. And current is inversely proportional to the resistance higher the current lower the resistance. Resistance also depends on the length, cross-section and properties of material. There are some applications of current to produce heat. Resistors are also made of various types of material and it counts by colour of the resistor.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

