A crown made of gold and copper weights $210g$ in air and $198g$in water, the weight of gold in crown is [given: density of gold $ = 19.3gm/c{m^3}$and density of copper $ = 8.5gm/c{m^3}]$
A. $93g$
B. $100g$
C. $150$
D. $193g$
Answer
620.1k+ views
Hint: The difference in weights of crown in air and water is due to buoyancy.
From Archimedes' principle and law of floatation, one can find the apparent weight in water.
b>Complete step by step answer:
Let the volume of gold be ${V_g}$and volume of copper be ${V_c}$ is crown
${\rho _g}$be density of gold $ = 19.3g/c{m^3}$
${\rho _c}$be density of copper $ = 8.5g/c{m^3}$
${\rho _w}$be density of water$ = 1g/c{m^3}$
So, total actual downward weight $ = $ weight of gold $ + $weight of copper
Now, we know that weight $ = mass \times gravity$
And, density $ = \dfrac{{mass}}{{volume}}$
So, weight $ = density \times mass \times gravity$
So, weight of gold $ + $weight of crown $ = $total actual weight
$({\rho _g}{V_g} + {\rho _c}{V_c})g = 210g$
$ \Rightarrow {\rho _g}{V_g} + {\rho _c}{V_c} = 210$ …..(i)
Now, in water, the weight reduces to $198g$
This is due to upthrust acting on crown and this weight will be apparent weight which is given by
$Apparent\,\,weight = actual\,\,weight - upthrust$
$198g = ({\rho _g}{V_g} - {\rho _c}{V_c})g - ({V_g} + {V_c}){\rho _w}$
$ \Rightarrow ({\rho _g} - {\rho _w}){V_g} + ({\rho _C} - {\rho _w}){V_c} = 198$ …..(ii)
Putting the values of density in equation (i) and (ii)
Equation (i) becomes
${\rho _g}{V_g} + {\rho _c}{V_c} = 210$
$19.3{V_g} + 8.5{V_c} = 210$ …..(iii)
Equation (ii) becomes
$({\rho _g} - {\rho _w}){V_g} + ({\rho _c} - {\rho _w}){V_c} = 198$
$(19.3 - 1){V_g} + (8.5 - 1){V_c} = 198$ …..(iv)
From (iii) ${V_c} = \dfrac{{210 - 19.3{V_g}}}{{8.5}}$
Put in (iv) , $18.3 - 7.5 \times \left( {\dfrac{{210 - 19.3{V_g}}}{{8.5}}} \right) = 198$
$ \Rightarrow 155.55{V_g} - 1575 + 144.75{V_g} = 1683$
$ \Rightarrow 155.55{V_g} + 144.75{V_g} = 1683 + 1575$
$ \Rightarrow 300.3{V_g} = 3258$
${V_g} = \dfrac{{3258}}{{300.3}}$
${V_g} = 10.849$
\[{V_g} \simeq 10.85c{m^3} \simeq 10c{m^3}\]
Weight of gold $ = 10 \times 19.3$
$ = 193g$
So, the correct answer is “Option D”.
Note:
Weight $ = mass \times gravity$ and upthrust always reduces the actual weight. So, when the crown is in water, the concept of upthrust is used.Then after getting equations and solving them, the weight of gold in the crown can be calculated.
From Archimedes' principle and law of floatation, one can find the apparent weight in water.
b>Complete step by step answer:
Let the volume of gold be ${V_g}$and volume of copper be ${V_c}$ is crown
${\rho _g}$be density of gold $ = 19.3g/c{m^3}$
${\rho _c}$be density of copper $ = 8.5g/c{m^3}$
${\rho _w}$be density of water$ = 1g/c{m^3}$
So, total actual downward weight $ = $ weight of gold $ + $weight of copper
Now, we know that weight $ = mass \times gravity$
And, density $ = \dfrac{{mass}}{{volume}}$
So, weight $ = density \times mass \times gravity$
So, weight of gold $ + $weight of crown $ = $total actual weight
$({\rho _g}{V_g} + {\rho _c}{V_c})g = 210g$
$ \Rightarrow {\rho _g}{V_g} + {\rho _c}{V_c} = 210$ …..(i)
Now, in water, the weight reduces to $198g$
This is due to upthrust acting on crown and this weight will be apparent weight which is given by
$Apparent\,\,weight = actual\,\,weight - upthrust$
$198g = ({\rho _g}{V_g} - {\rho _c}{V_c})g - ({V_g} + {V_c}){\rho _w}$
$ \Rightarrow ({\rho _g} - {\rho _w}){V_g} + ({\rho _C} - {\rho _w}){V_c} = 198$ …..(ii)
Putting the values of density in equation (i) and (ii)
Equation (i) becomes
${\rho _g}{V_g} + {\rho _c}{V_c} = 210$
$19.3{V_g} + 8.5{V_c} = 210$ …..(iii)
Equation (ii) becomes
$({\rho _g} - {\rho _w}){V_g} + ({\rho _c} - {\rho _w}){V_c} = 198$
$(19.3 - 1){V_g} + (8.5 - 1){V_c} = 198$ …..(iv)
From (iii) ${V_c} = \dfrac{{210 - 19.3{V_g}}}{{8.5}}$
Put in (iv) , $18.3 - 7.5 \times \left( {\dfrac{{210 - 19.3{V_g}}}{{8.5}}} \right) = 198$
$ \Rightarrow 155.55{V_g} - 1575 + 144.75{V_g} = 1683$
$ \Rightarrow 155.55{V_g} + 144.75{V_g} = 1683 + 1575$
$ \Rightarrow 300.3{V_g} = 3258$
${V_g} = \dfrac{{3258}}{{300.3}}$
${V_g} = 10.849$
\[{V_g} \simeq 10.85c{m^3} \simeq 10c{m^3}\]
Weight of gold $ = 10 \times 19.3$
$ = 193g$
So, the correct answer is “Option D”.
Note:
Weight $ = mass \times gravity$ and upthrust always reduces the actual weight. So, when the crown is in water, the concept of upthrust is used.Then after getting equations and solving them, the weight of gold in the crown can be calculated.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

