
A copper is suspended in an evacuated chamber maintained at $300 K$. The sphere is maintained at a constant temperature of $500K$ by heating it electrically. A total of $210W$ of electric power is needed to do it. When the surface of the copper sphere is completely blackened, $700W$ is needed to maintain the same temperature of the sphere. Calculate the emissivity of copper.
A. $3$
B. $0.3$
C. $30$
D. $300$
Answer
569.4k+ views
Hint: Use Stefan’s law to express the emissive power of the copper sphere due to increase in temperature. For the perfectly black body, the emissivity of the copper is 1. Again, express the emissive power when the power supplied is 700 W. Solve these two equations and find the value of emissivity.
Formula used:
Stefan’s law, \[P = eA\sigma \left( {{T^4} - T_0^4} \right)\]
Here, e is the emissivity of the material, A is the area of the material T is the final temperature and \[{T_0}\] is the reference temperature and \[\sigma \] is the Stefan-Boltzmann constant.
Complete step by step answer:
We have given the initial temperature of the copper sphere, \[{T_0} = 300\,{\text{K}}\] and final temperature of the copper sphere is \[{T_1} = 500\,{\text{K}}\] and the power required to do it is\[{P_1} = 210\,{\text{W}}\].
Let’s express the heat power emitted by the copper sphere when the electric power needed is 210 W,
\[{P_1} = eA\sigma \left( {T_1^4 - T_0^4} \right)\]
Here, e is the emissivity of the material, A is the area of the copper sphere and \[\sigma \] is the Stefan-Boltzmann constant.
Substituting \[{P_1} = 210\,{\text{W}}\], \[{T_1} = 500\,{\text{K}}\] and \[{T_0} = 300\,{\text{K}}\] in the above equation, we get,
\[210 = eA\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)\] …… (1)
Let’s express the heat power emitted by the copper sphere when the electric power needed is 700 W,
\[{P_2} = eA\sigma \left( {T_1^4 - T_0^4} \right)\]
Substituting \[{P_2} = 700\,{\text{W}}\], \[{T_1} = 500\,{\text{K}}\] and \[{T_0} = 300\,{\text{K}}\] in the above equation, we get,
\[700 = eA\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)\]
At this power, we have given that the copper sphere is completely blackened. We know that the emissivity of the perfectly back body is 1.
Therefore, substituting 1 for e in the above equation, we get,
\[700 = A\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)\] …… (2)
Dividing equation (1) by equation (2), we get,
\[\dfrac{{210}}{{700}} = \dfrac{{eA\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)}}{{A\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)}}\]
\[ \therefore e=0.3\]
Therefore, the emissivity of the copper sphere is 0.3. So, the correct answer is option B.
Note:Always remember, the emissivity of any material lies between 0 and 1. Therefore, the emissivity of the copper sphere cannot be greater than 1 as given in other options. Here, we have assumed that the sphere does not undergo expansion with increasing temperature. Otherwise, the area of the sphere would increase.
Formula used:
Stefan’s law, \[P = eA\sigma \left( {{T^4} - T_0^4} \right)\]
Here, e is the emissivity of the material, A is the area of the material T is the final temperature and \[{T_0}\] is the reference temperature and \[\sigma \] is the Stefan-Boltzmann constant.
Complete step by step answer:
We have given the initial temperature of the copper sphere, \[{T_0} = 300\,{\text{K}}\] and final temperature of the copper sphere is \[{T_1} = 500\,{\text{K}}\] and the power required to do it is\[{P_1} = 210\,{\text{W}}\].
Let’s express the heat power emitted by the copper sphere when the electric power needed is 210 W,
\[{P_1} = eA\sigma \left( {T_1^4 - T_0^4} \right)\]
Here, e is the emissivity of the material, A is the area of the copper sphere and \[\sigma \] is the Stefan-Boltzmann constant.
Substituting \[{P_1} = 210\,{\text{W}}\], \[{T_1} = 500\,{\text{K}}\] and \[{T_0} = 300\,{\text{K}}\] in the above equation, we get,
\[210 = eA\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)\] …… (1)
Let’s express the heat power emitted by the copper sphere when the electric power needed is 700 W,
\[{P_2} = eA\sigma \left( {T_1^4 - T_0^4} \right)\]
Substituting \[{P_2} = 700\,{\text{W}}\], \[{T_1} = 500\,{\text{K}}\] and \[{T_0} = 300\,{\text{K}}\] in the above equation, we get,
\[700 = eA\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)\]
At this power, we have given that the copper sphere is completely blackened. We know that the emissivity of the perfectly back body is 1.
Therefore, substituting 1 for e in the above equation, we get,
\[700 = A\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)\] …… (2)
Dividing equation (1) by equation (2), we get,
\[\dfrac{{210}}{{700}} = \dfrac{{eA\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)}}{{A\sigma \left( {{{\left( {500} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right)}}\]
\[ \therefore e=0.3\]
Therefore, the emissivity of the copper sphere is 0.3. So, the correct answer is option B.
Note:Always remember, the emissivity of any material lies between 0 and 1. Therefore, the emissivity of the copper sphere cannot be greater than 1 as given in other options. Here, we have assumed that the sphere does not undergo expansion with increasing temperature. Otherwise, the area of the sphere would increase.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

