
A closed organ pipe and an open organ pipe of same length produce 2 beats per sec while vibrating in their fundamental modes. The length of the open organ pipe is halved and that of the closed organ pipe is doubled. Then the number of beats produced per second while vibrating in the fundamental mode is
(A) $2$
(B) $4$
(C) $7$
(D) $8$
Answer
594k+ views
Hint: Beats is given by ‘\[{{\text{f}}_{\text{o}}}{\text{- }}{{\text{f}}_{\text{c}}}\]’, where \[{{\text{f}}_{\text{o}}}\] is fundamental frequency of open organ pipe and \[{{\text{f}}_{\text{c}}}\] fundamental frequency of closed organ pipe.
Formula used:
$
{f_c} = \dfrac{u}{{{L_1}{L_2}}} \\
{f_c} = \dfrac{v}{{2Lo}} \\
\\
$
Complete step by step solution:
Given data
Fundamental frequency for closed organ pipe fc and fundamental frequency for open organ pipe is ${f_o}$
${f_c} = Lo\,(given)$
Where,
${L_c} = $length of closed organ pipe
$Lo = $open organ pipe
As we know,
${f_c} = \dfrac{v}{{4{L_c}}}$
${f_o} = \dfrac{v}{{4{L_o}}}$
Where\[{\text{V = }}\]velocity of sound.
Therefore,
${F_o} = 2{f_c}$ (since${{\text{L}}_o} = {L_c}$)……(i)
and
${f_o} - {f_c} = 2\,$ from question…..(ii)
From (i) and (ii)
$
2{f_c} - {f_c} = 2 \\
{f_c} = 2Hz\,and\,{f_o} = 4Hz \\
$
When the length of the open pipe is halved its frequency of fundamentals is $f_o^1 = \dfrac{v}{{2(\dfrac{{10}}{2})}} = 2{f_o} = 2 \times 4Hz = 8Hz$
When length of the closed pipe is doubled, its frequency of fundamentals is $f_c^1 = \dfrac{v}{{2(Lc)}} = \dfrac{1}{2}{f_c} = \dfrac{1}{2} \times 2Hz = 1Hz$
Therefore, number of beats produced per second $ = f_o^1 - f_c^1 = 8-1=7 $
So, the number of beats produced per second is while vibrating in the fundamental mode is \[7\].
Hence, (C) is correct.
Additional information: An organ pipe is a sound producing element of the pipe organ that resonates at a specific pitch when pressurized air is blown through it.
Note: In this type of question formula should be applied directly with all consistent in S.I. unit. The calculations are performed step by step in order to avoid mistakes and the various fundamentals used in organ pipe concept is followed thoroughly.
Formula used:
$
{f_c} = \dfrac{u}{{{L_1}{L_2}}} \\
{f_c} = \dfrac{v}{{2Lo}} \\
\\
$
Complete step by step solution:
Given data
Fundamental frequency for closed organ pipe fc and fundamental frequency for open organ pipe is ${f_o}$
${f_c} = Lo\,(given)$
Where,
${L_c} = $length of closed organ pipe
$Lo = $open organ pipe
As we know,
${f_c} = \dfrac{v}{{4{L_c}}}$
${f_o} = \dfrac{v}{{4{L_o}}}$
Where\[{\text{V = }}\]velocity of sound.
Therefore,
${F_o} = 2{f_c}$ (since${{\text{L}}_o} = {L_c}$)……(i)
and
${f_o} - {f_c} = 2\,$ from question…..(ii)
From (i) and (ii)
$
2{f_c} - {f_c} = 2 \\
{f_c} = 2Hz\,and\,{f_o} = 4Hz \\
$
When the length of the open pipe is halved its frequency of fundamentals is $f_o^1 = \dfrac{v}{{2(\dfrac{{10}}{2})}} = 2{f_o} = 2 \times 4Hz = 8Hz$
When length of the closed pipe is doubled, its frequency of fundamentals is $f_c^1 = \dfrac{v}{{2(Lc)}} = \dfrac{1}{2}{f_c} = \dfrac{1}{2} \times 2Hz = 1Hz$
Therefore, number of beats produced per second $ = f_o^1 - f_c^1 = 8-1=7 $
So, the number of beats produced per second is while vibrating in the fundamental mode is \[7\].
Hence, (C) is correct.
Additional information: An organ pipe is a sound producing element of the pipe organ that resonates at a specific pitch when pressurized air is blown through it.
Note: In this type of question formula should be applied directly with all consistent in S.I. unit. The calculations are performed step by step in order to avoid mistakes and the various fundamentals used in organ pipe concept is followed thoroughly.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

