
A circular track has a circumference of $ 3140 $ m with AB as one of its diameter scooter moves from A to B along the circular path with a uniform speed of $ 10 $
(A) Distance covers by the scooter
(B) Displacement of scooter
(C) Time taken by scooter in matching from A to B
Answer
528k+ views
Hint :To solve this question, we have to know about displacement. Displacement is the briefest distance between the underlying and last position. It is a vector amount for example it has both magnitude and direction. Displacement is the shortest distance between the underlying and last position. The displacement is meter in the S.I unit.
Complete Step By Step Answer:
We know that according to the circumference $ = 3140m $
Speed $ = 10m/s $
Now we are going to calculate the distance of the scooter which is equal to circumference $ / $ $ 2 $ $ = 3140/2 = 1570m $
Now, we have to calculate the displacement of the scooter which is AB. Which is equal to circumference $ /\pi $ $ = 3140/3.14 = 1000m $
Now, again we have to calculate the time taken by the scooter which is equal to distance upon speed.
$ = 1570/10 \\
= 157s \\ $
Note :
We have to know that the circumference is characterized as the distance around something round or adjusted, particularly the distance around the edge of a circle. An illustration of the outline is the distance around the external limit of a circle. We have to know about the diameters also. The diameter is the length of the line through the middle that contacts two focuses on the edge of the circle. We have to keep that in our mind.
Complete Step By Step Answer:
We know that according to the circumference $ = 3140m $
Speed $ = 10m/s $
Now we are going to calculate the distance of the scooter which is equal to circumference $ / $ $ 2 $ $ = 3140/2 = 1570m $
Now, we have to calculate the displacement of the scooter which is AB. Which is equal to circumference $ /\pi $ $ = 3140/3.14 = 1000m $
Now, again we have to calculate the time taken by the scooter which is equal to distance upon speed.
$ = 1570/10 \\
= 157s \\ $
Note :
We have to know that the circumference is characterized as the distance around something round or adjusted, particularly the distance around the edge of a circle. An illustration of the outline is the distance around the external limit of a circle. We have to know about the diameters also. The diameter is the length of the line through the middle that contacts two focuses on the edge of the circle. We have to keep that in our mind.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

