
A certain quantity of a gas occupies a volume of 0.1 litre when collected over water at ${27^0}C$ and pressure 1.67 atm. The same amount of gas occupied 0.14 litre at 1 atm, ${7^0}C$ in dry condition. Calculate the aqueous tension (in atm) at ${27^0}C$.
Answer
568.8k+ views
Hint: The combined gas law is an amalgamation of the three previously known laws which are- Boyle’s law where \[PV{\text{ }} = {\text{ }}K\], Charles law where \[\dfrac{V}{T} = K\], and Gay-Lussac’s law where \[\dfrac{P}{T} = K\]. Therefore, the formula of combined gas law is \[\dfrac{{PV}}{T} = K\]. It states that the ratio of the product of pressure and volume and the absolute temperature of a gas is equal to a constant.
Where,
P = pressure,
T = temperature,
V = volume,
K is constant.
Complete step by step solution:
We know that,
\[{P_{drygas}} = {P_{observed}} - \] aqueous tension
Aqueous tension \[ = \;{P_{observed}} - {P_{drygas}}\]
Now, \[{P_{observed}} = 1.67\;atm\]
\[{P_{drygas}}_\; = ?\]
According to combined gas law
P1V1T1 = P2V2T2
Given in the question are:
\[{P_1}\; = ?\]
\[{P_2}\; = 1atm\]
${T_1} = 280K$
${T_2} = 300K$
${V_1} = 0.1l$
${V_2} = 0.14l$
Therefore, Pressure of dry gas,
${P_1} = \dfrac{{{P_2}{V_2}}}{{{T_2}}} \times \dfrac{{{T_1}}}{{{V_1}}}$
$ \Rightarrow {P_1} = \dfrac{{1atm \times 0.14l \times 280K}}{{300K \times 0.1}}$
$ \Rightarrow {P_1} = 1.31atm$
Therefore, Aqueous tension
\[ = {P_{observed}} - {P_{drygas}}\]
\[ = 1.67 - 1.31\]
\[ = 0.36\;atm\]
Thus, the aqueous tension is 0.36 atm.
Note: The combined gas law has practical uses when dealing with gases at ordinary temperatures and pressures. Like other gas laws based on ideal behaviour, it becomes less accurate at high temperatures and pressures. The law is used in thermodynamics and fluid mechanics. For example, it can be used to calculate pressure, volume, or temperature for the gas in clouds to forecast weather.
Where,
P = pressure,
T = temperature,
V = volume,
K is constant.
Complete step by step solution:
We know that,
\[{P_{drygas}} = {P_{observed}} - \] aqueous tension
Aqueous tension \[ = \;{P_{observed}} - {P_{drygas}}\]
Now, \[{P_{observed}} = 1.67\;atm\]
\[{P_{drygas}}_\; = ?\]
According to combined gas law
P1V1T1 = P2V2T2
Given in the question are:
\[{P_1}\; = ?\]
\[{P_2}\; = 1atm\]
${T_1} = 280K$
${T_2} = 300K$
${V_1} = 0.1l$
${V_2} = 0.14l$
Therefore, Pressure of dry gas,
${P_1} = \dfrac{{{P_2}{V_2}}}{{{T_2}}} \times \dfrac{{{T_1}}}{{{V_1}}}$
$ \Rightarrow {P_1} = \dfrac{{1atm \times 0.14l \times 280K}}{{300K \times 0.1}}$
$ \Rightarrow {P_1} = 1.31atm$
Therefore, Aqueous tension
\[ = {P_{observed}} - {P_{drygas}}\]
\[ = 1.67 - 1.31\]
\[ = 0.36\;atm\]
Thus, the aqueous tension is 0.36 atm.
Note: The combined gas law has practical uses when dealing with gases at ordinary temperatures and pressures. Like other gas laws based on ideal behaviour, it becomes less accurate at high temperatures and pressures. The law is used in thermodynamics and fluid mechanics. For example, it can be used to calculate pressure, volume, or temperature for the gas in clouds to forecast weather.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

