Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A Carnot engine takes 100 calories of heat from a reservoir at \[{427^0}C\]and performs 60 Kcal of work. Calculate the amount of heat absorbed in joule.

A. 10 J
B. 20 J
C. 68 J
D. None of the above

Answer
VerifiedVerified
584.7k+ views
Hint: In this question, we need to determine the amount of heat absorbed by the Carnot engine for the useful work of 600 Kcal to be done such that it takes 100 calories of heat from the reservoir. For this, we will use the relation between the heat exchange from the Carnot engine and the work is done, which is given as $W = {Q_1} - {Q_2}$.

Complete step by step answer:The difference in the heat exchange from the reservoir in the Carnot engine results in the work done by the Carnot engine. Mathematically, $W = {Q_1} - {Q_2}$ where, $W$ is the work done by the Carnot engine, ${Q_1}$ is the heat taken by the Carnot engine from the reservoir and ${Q_2}$ is the heat absorbed by the Carnot engine. Here, $W = 60Kcal{\text{ and }}{Q_1} = 100cal$.

So, substitute $W = 60Kcal{\text{ and }}{Q_1} = 100cal$ in the formula $W = {Q_1} - {Q_2}$ to determine the heat absorbed by the Carnot engine in calories.

$
  W = {Q_1} - {Q_2} \\
  60Kcal = 100Cal - {Q_2} \\
  {Q_2} = 100cal - 60Kcal \\
  {Q_2} = 100cal - 60000cal \\
  {Q_2} = - 59900cal - - - - (i) \\
 $

Now, one calorie of heat is equivalent to 4.184 joules, i.e., $1cal = 4.184joules$

Hence, the result in equation (i) can be converted into joules as.

$
   - 59900cal = - 59900 \times 4.184joules \\
   = - 250621.6joules \\
 $

Hence, the amount of heat absorbed by the Carnot engine from the reservoir is -250621.6 Joules, which is also equivalent to -250.62 Kjoules. Hence, none of the given options are correct.

Option D is correct.

Note:Students must be careful while using the formula $W = {Q_1} - {Q_2}$ sign convention plays an important role here. ${Q_1}$ is the heat taken by the Carnot engine from the reservoir (which should always be positive with respect to the reservoir) and ${Q_2}$ is the heat absorbed by the Carnot engine (which should always be negative with respect to the reservoir).