
A car accelerates from $18 \;km/h$ to $36 \;km/h$ in $10 \; sec$. Calculate the acceleration produced in the body.
Answer
582.3k+ views
Hint: -
Here the body is moving with some initial velocity and then in some passage of time its velocity changes to some new value, we need to find the acceleration produced in the body in the due time. Acceleration is defined as the rate of change of velocity.
Complete Step by Step Solution:
Initial velocity, u= 18 km/h
= \[18\times \dfrac{5}{18}=5m/s\]
Final velocity, v= 36 km/h
= \[36\times \dfrac{5}{18}=10m/s\]
Time taken, t= 10 s
Acceleration, $a$ = \[\dfrac{v-u}{t}=\dfrac{10-5}{10}=0.5m/{{s}^{2}}\]
So, the acceleration produced in the body is 0.5 \[m/{{s}^{2}}\]
Additional Information:
Since acceleration is defined as the rate of change of velocity and velocity itself is a vector quantity, so acceleration is also a vector quantity, so it can assume negative values also. A positive value of acceleration means the speed of the body is increasing while the negative value of acceleration means the velocity of the body is decreasing. Negative acceleration also termed as retardation. If a body moves with constant velocity then acceleration produced in the body is zero.
Note:
Sometimes we may get confused between acceleration and velocity. Acceleration can also be constant and in that case, the body changes its velocity at a constant rate. An object with negative acceleration can also speed up. If the acceleration points in the opposite direction of the velocity, the object will be slowing down. Also, using differentiation acceleration is the second derivative of position with respect to time.
Here the body is moving with some initial velocity and then in some passage of time its velocity changes to some new value, we need to find the acceleration produced in the body in the due time. Acceleration is defined as the rate of change of velocity.
Complete Step by Step Solution:
Initial velocity, u= 18 km/h
= \[18\times \dfrac{5}{18}=5m/s\]
Final velocity, v= 36 km/h
= \[36\times \dfrac{5}{18}=10m/s\]
Time taken, t= 10 s
Acceleration, $a$ = \[\dfrac{v-u}{t}=\dfrac{10-5}{10}=0.5m/{{s}^{2}}\]
So, the acceleration produced in the body is 0.5 \[m/{{s}^{2}}\]
Additional Information:
Since acceleration is defined as the rate of change of velocity and velocity itself is a vector quantity, so acceleration is also a vector quantity, so it can assume negative values also. A positive value of acceleration means the speed of the body is increasing while the negative value of acceleration means the velocity of the body is decreasing. Negative acceleration also termed as retardation. If a body moves with constant velocity then acceleration produced in the body is zero.
Note:
Sometimes we may get confused between acceleration and velocity. Acceleration can also be constant and in that case, the body changes its velocity at a constant rate. An object with negative acceleration can also speed up. If the acceleration points in the opposite direction of the velocity, the object will be slowing down. Also, using differentiation acceleration is the second derivative of position with respect to time.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

The draft of the Preamble of the Indian Constitution class 10 social science CBSE

What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Who gave "Inqilab Zindabad" slogan?

Who was Subhash Chandra Bose Why was he called Net class 10 english CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

