
A businessman supplied CCTV camera sets worth Rs. 177000(with GST) to the police control room. The rate of GST is 18% then find the amount of SGST and CGST. Also find the taxable price of CCTV camera sets.
Answer
587.7k+ views
Hint: Given price of a camera with GST. Find the taxable price of the camera set by subtracting the GST cost from the taxed price. SGST and CGST are half of GST. After finding the taxable price then calculate the amount of SGST and CGST.
Complete step-by-step answer:
We are given that a businessman supplied CCTV camera sets worth Rs. 177000 with GST.
Therefore, the taxable amount plus the GST amount is equal to Rs. 177000
GST is 18% of the taxable amount.
Let T be the taxable amount.
$
\to T + 18\% T = 177000 \\
T + \dfrac{{18}}{{100}}T = 177000 \\
\dfrac{{100T + 18T}}{{100}} = 177000 \\
\dfrac{{118T}}{{100}} = 177000 \\
118T = 17700000 \\
T = \dfrac{{177000000}}{{118}} \\
T = 150000 \\
$
Therefore, the taxable amount is Rs. 1,50,000.
The amount of GST is $ 177000 - 150000 = 27000 $ rupees.
The amounts of SGST and CGST are half of GST each.
If the GST is 18% then SGST is 9% and CGST is 9%.
9% of 150000 is
$
= 9\% 150000 \\
= \dfrac{9}{{100}} \times 150000 \\
= \dfrac{{9 \times 150000}}{{100}} \\
= 13500 \\
$
The amount of CGST is 13,500 rupees and the amount of SGST is 13,500 rupees.
The taxable price of the camera sets is 1,50,000 rupees.
Note: GST full form is Goods and Services Tax. GST is an indirect tax imposed on the supply of goods and services. There are 3 types of GST. They are CGST(Central GST), SGST(State GST), IGST(Integrated GST).
Complete step-by-step answer:
We are given that a businessman supplied CCTV camera sets worth Rs. 177000 with GST.
Therefore, the taxable amount plus the GST amount is equal to Rs. 177000
GST is 18% of the taxable amount.
Let T be the taxable amount.
$
\to T + 18\% T = 177000 \\
T + \dfrac{{18}}{{100}}T = 177000 \\
\dfrac{{100T + 18T}}{{100}} = 177000 \\
\dfrac{{118T}}{{100}} = 177000 \\
118T = 17700000 \\
T = \dfrac{{177000000}}{{118}} \\
T = 150000 \\
$
Therefore, the taxable amount is Rs. 1,50,000.
The amount of GST is $ 177000 - 150000 = 27000 $ rupees.
The amounts of SGST and CGST are half of GST each.
If the GST is 18% then SGST is 9% and CGST is 9%.
9% of 150000 is
$
= 9\% 150000 \\
= \dfrac{9}{{100}} \times 150000 \\
= \dfrac{{9 \times 150000}}{{100}} \\
= 13500 \\
$
The amount of CGST is 13,500 rupees and the amount of SGST is 13,500 rupees.
The taxable price of the camera sets is 1,50,000 rupees.
Note: GST full form is Goods and Services Tax. GST is an indirect tax imposed on the supply of goods and services. There are 3 types of GST. They are CGST(Central GST), SGST(State GST), IGST(Integrated GST).
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

