
A bullet weighing $10g$ and moving at $300m/s$ strikes a $5kg$ ice and drops dead. The ice block is sitting on a frictionless level surface. The speed of the block after the collision is
A. ${\text{6cm/s}}$
B. ${\text{6m/s}}$
C. ${\text{60cm/s}}$
D. ${\text{60m/s}}$
Answer
582.6k+ views
Hint: First convert all the units of the given terms in the same system of units. Here use the basic law for the conservation of momentum and the velocity. Momentum in an isolated system remains constant. The law of the momentum states that momentum can never be created nor destroyed. It states that momentum of an object before collision and after collision remains the constant.
Complete step by step answer:
Let us suppose that mass be ${m_1} = 10g = 10 \times {10^{ - 3}}kg$
Velocity of the bullet be ${v_1} = 300m/s$
Velocity of the ice is ${v_2} = 0m/s$
Mass of the ice, is ${m_2} = 5kg$
In any isolated system, the total momentum of any object before the collision is equal to the total momentum after the collision.
Given that - A bullet weighing $10g$ and moving at $300m/s$ strikes a $5kg$ ice and drops dead
${m_1}{v_1} + {m_2}{v_2} = {m_2}v$
Place the known values in the above equation –
$10 \times {10^{ - 3}}(300) + 5(0) = 5v$
Simplify the above equation and make unknown “v” the subject –
$3000 \times {10^{ - 3}} = 5v \\$
$\implies 3 = 5v \\$
$\implies v = \dfrac{3}{5} \\$
$\therefore v = 0.6m/s \\ $
Therefore, the speed of the block after the collision is $0.6m/s = 0.6 \times 100cm/s = 60cm/s$
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
The law of momentum is applicable to all the interactions, collisions caused by the explosive forces and applicable to all the systems no matter how complicated the force is between the particles. It can also be used and applicable where Newton’s laws do not hold. Remember all the basic laws to solve these types of equations.
Complete step by step answer:
Let us suppose that mass be ${m_1} = 10g = 10 \times {10^{ - 3}}kg$
Velocity of the bullet be ${v_1} = 300m/s$
Velocity of the ice is ${v_2} = 0m/s$
Mass of the ice, is ${m_2} = 5kg$
In any isolated system, the total momentum of any object before the collision is equal to the total momentum after the collision.
Given that - A bullet weighing $10g$ and moving at $300m/s$ strikes a $5kg$ ice and drops dead
${m_1}{v_1} + {m_2}{v_2} = {m_2}v$
Place the known values in the above equation –
$10 \times {10^{ - 3}}(300) + 5(0) = 5v$
Simplify the above equation and make unknown “v” the subject –
$3000 \times {10^{ - 3}} = 5v \\$
$\implies 3 = 5v \\$
$\implies v = \dfrac{3}{5} \\$
$\therefore v = 0.6m/s \\ $
Therefore, the speed of the block after the collision is $0.6m/s = 0.6 \times 100cm/s = 60cm/s$
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
The law of momentum is applicable to all the interactions, collisions caused by the explosive forces and applicable to all the systems no matter how complicated the force is between the particles. It can also be used and applicable where Newton’s laws do not hold. Remember all the basic laws to solve these types of equations.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

