
A boy whirls a stone in a horizontal circle of radius $1.5m$ and at a height of $2m$ above ground level. The string breaks and the stone flies off horizontally and strikes the ground after travelling a horizontal distance of $10m$ What is the magnitude of the centripetal acceleration of the stone while in circular motion.
Answer
493.5k+ views
Hint: In order to solve this question, we will first calculate the time taken by stone to cover vertical height to fall and then using this time period we will find horizontal velocity with given information and later use will use general formula of centripetal acceleration to find its magnitude.
Complete step by step answer:
According to the question, we have given that
$h = 2m$ vertical height of stone above ground level.
$g = 9.8m{s^{ - 2}}$ acceleration due to gravity,
Let ‘t’ be the time taken by stone to fall on ground after covering a vertical distance of $h = 2m$ then, we have,
using newton’s equation of motion
$h = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$ since u is initial velocity and initial vertical velocity of stone is zero so we get,
$t = \sqrt {\dfrac{{2h}}{g}} $ on putting the value of parameters we get,
$t = \sqrt {\dfrac{4}{{9.8}}} $
$ \Rightarrow t = 0.64s$
Now, as we have given that horizontal distance covered by stone to fall on ground is $S = 10m$ let v be the velocity of stone horizontally and $t = 0.64s$ is the time to fall on ground, then using velocity formula we get,
$v = \dfrac{S}{t}$ on putting the value of parameters we get,
$v = \dfrac{{10}}{{0.64}}$
$v = 15.62m{s^{ - 1}}$
Now, we have the horizontal velocity of stone as $v = 15.62m{s^{ - 1}}$ and radius of circular path is given as $R = 1.5m$ and centripetal acceleration a is calculated as
$a = \dfrac{{{v^2}}}{R}$ on putting the value of parameters we get,
$a = \dfrac{{{{(15.62)}^2}}}{{1.5}}$
$a = \dfrac{{243.98}}{{1.5}}$
$ \therefore a = 162.6m{s^{ - 2}}$
Hence, the value of centripetal acceleration of the stone is $a = 162.6m{s^{ - 2}}$
Note: It should be remembered that, the motion of stone was circular but in horizontal plane above the ground so, stone don’t have any vertical velocity and the velocity with which it was performing circular motion was the same velocity with which it covers horizontal distance after string breaks.
Complete step by step answer:
According to the question, we have given that
$h = 2m$ vertical height of stone above ground level.
$g = 9.8m{s^{ - 2}}$ acceleration due to gravity,
Let ‘t’ be the time taken by stone to fall on ground after covering a vertical distance of $h = 2m$ then, we have,
using newton’s equation of motion
$h = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$ since u is initial velocity and initial vertical velocity of stone is zero so we get,
$t = \sqrt {\dfrac{{2h}}{g}} $ on putting the value of parameters we get,
$t = \sqrt {\dfrac{4}{{9.8}}} $
$ \Rightarrow t = 0.64s$
Now, as we have given that horizontal distance covered by stone to fall on ground is $S = 10m$ let v be the velocity of stone horizontally and $t = 0.64s$ is the time to fall on ground, then using velocity formula we get,
$v = \dfrac{S}{t}$ on putting the value of parameters we get,
$v = \dfrac{{10}}{{0.64}}$
$v = 15.62m{s^{ - 1}}$
Now, we have the horizontal velocity of stone as $v = 15.62m{s^{ - 1}}$ and radius of circular path is given as $R = 1.5m$ and centripetal acceleration a is calculated as
$a = \dfrac{{{v^2}}}{R}$ on putting the value of parameters we get,
$a = \dfrac{{{{(15.62)}^2}}}{{1.5}}$
$a = \dfrac{{243.98}}{{1.5}}$
$ \therefore a = 162.6m{s^{ - 2}}$
Hence, the value of centripetal acceleration of the stone is $a = 162.6m{s^{ - 2}}$
Note: It should be remembered that, the motion of stone was circular but in horizontal plane above the ground so, stone don’t have any vertical velocity and the velocity with which it was performing circular motion was the same velocity with which it covers horizontal distance after string breaks.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

