
A boy stands $85\,m$ in front of a high wall and then blows a whistle. Calculate the time interval when he hears an echo. (Speed of sound $ = 340\,m{s^{ - 1}}$)
(A) $0.1\,s$
(B) $0.2\,s$
(C) $0.5\,s$
(D) $1\,s$
Answer
584.4k+ views
Hint:Here we have to apply the concept of distance, velocity and time to get the answer.Velocity is defined as the displacement divided by time and speed is defined as the distance divided by time.So,we are going to apply these formulas in order to reach the correct solution.
Complete step by step answer:
Echo is a sound projection that appears to the listener after the actual sound with a pause. The delay is directly proportional to the distance from the source and the listener of the reflective surface.
Given,
Speed of sound $S = 340\,m{s^{ - 1}}$
Distance between the wall and the boy$ = 85\,m$
Since, echo is produced,
So, total distance $d = 2 \times 85 = 170\,m$
Let the time interval be $t$.
We know that-
Distance = speed $\times$ time
Time$ = \dfrac{{{\text{distance}}}}{{{\text{speed}}}}$
$
t = \dfrac{d}{S} \\
t = \dfrac{{170}}{{340}} \\
t = 0.5\,s \\
$
The time interval when he hears an echo is $0.5\,s$.
Hence, option C is correct.
Additional information:
An echo is a signal which is replicated and it reflects back the sound waves. As a rubber ball bounces off the ground, sound waves will bounce off flat, hard surfaces in the same way. The echo sounds the same as the original sound, even though the direction of sound varies.An echo is less strong than the initial sound due to the fact that it is created when a sound wave passes through the air and then touches another surface.
Note:Here we have to pay attention to the distance of sound waves. As an echo is produced, we have to take the distance twice of the original distance otherwise our answer will be wrong.In a perfect gas the speed of sound depends solely on its temperature and composition. In ordinary air, the velocity has a poor reliance on frequency and pressure, marginally deviating from ideal behaviour. So, the speed of sound may somewhat vary in different mediums.
Complete step by step answer:
Echo is a sound projection that appears to the listener after the actual sound with a pause. The delay is directly proportional to the distance from the source and the listener of the reflective surface.
Given,
Speed of sound $S = 340\,m{s^{ - 1}}$
Distance between the wall and the boy$ = 85\,m$
Since, echo is produced,
So, total distance $d = 2 \times 85 = 170\,m$
Let the time interval be $t$.
We know that-
Distance = speed $\times$ time
Time$ = \dfrac{{{\text{distance}}}}{{{\text{speed}}}}$
$
t = \dfrac{d}{S} \\
t = \dfrac{{170}}{{340}} \\
t = 0.5\,s \\
$
The time interval when he hears an echo is $0.5\,s$.
Hence, option C is correct.
Additional information:
An echo is a signal which is replicated and it reflects back the sound waves. As a rubber ball bounces off the ground, sound waves will bounce off flat, hard surfaces in the same way. The echo sounds the same as the original sound, even though the direction of sound varies.An echo is less strong than the initial sound due to the fact that it is created when a sound wave passes through the air and then touches another surface.
Note:Here we have to pay attention to the distance of sound waves. As an echo is produced, we have to take the distance twice of the original distance otherwise our answer will be wrong.In a perfect gas the speed of sound depends solely on its temperature and composition. In ordinary air, the velocity has a poor reliance on frequency and pressure, marginally deviating from ideal behaviour. So, the speed of sound may somewhat vary in different mediums.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

