
A bottle contains 920ml of mustard oil. The total quantity of oil contained in 25 such bottles, is.........
$\left( a \right)$ 23 liters
$\left( b \right)$ 25 liters
$\left( c \right)$ 24 liters
$\left( d \right)$ 22 liters
Answer
593.1k+ views
Hint: In this particular question use the concept that in 1 liter there are 1000 ml so the amount of mustard oil that holds 25 bottles is the multiplication of total number of bottles and the amount of mustard oil in one bottle, so use these concepts to reach the solution of the question.
Complete step by step answer:
Given data:
Amount of mustard oil in a bottle = 920 ml.
Now we have to find out the amount of mustard oil in 25 bottles.
As we all know that 1 liter = 1000 ml.
So 1ml = $\dfrac{1}{{1000}}$ liters.
Therefore, 920 ml = $\dfrac{{920}}{{1000}} = 0.92$ liters.
So in a bottle there is 0.92 liter mustard oil.
So in 25 bottles the amount of mustard oil in liters is the multiplication of the number of bottles and the amount of mustard oil in one bottle in liters.
So in 25 bottles the amount of mustard oil = 25 (0.92) = 23 liters.
So in 25 bottles there are 23 liters of mustard oil present.
So this is the required answer.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Whenever we face such types of questions the key concept we have to remember is that first convert the given ml into liters using unit conversion as above, then multiply this amount of liters by 25 as above and simplify we will get the required amount of mustard oil in liters in 25 bottles.
Complete step by step answer:
Given data:
Amount of mustard oil in a bottle = 920 ml.
Now we have to find out the amount of mustard oil in 25 bottles.
As we all know that 1 liter = 1000 ml.
So 1ml = $\dfrac{1}{{1000}}$ liters.
Therefore, 920 ml = $\dfrac{{920}}{{1000}} = 0.92$ liters.
So in a bottle there is 0.92 liter mustard oil.
So in 25 bottles the amount of mustard oil in liters is the multiplication of the number of bottles and the amount of mustard oil in one bottle in liters.
So in 25 bottles the amount of mustard oil = 25 (0.92) = 23 liters.
So in 25 bottles there are 23 liters of mustard oil present.
So this is the required answer.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Whenever we face such types of questions the key concept we have to remember is that first convert the given ml into liters using unit conversion as above, then multiply this amount of liters by 25 as above and simplify we will get the required amount of mustard oil in liters in 25 bottles.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE


