
A bottle contains 100 cc of 0.1m HCl solution. If 900 cc of distilled water is added it, then the concentration of 100ml of final solution will be:
a. - 0.011 M
b. - 0.11 M
c. - 0.01 M
d. - 0.90 M
Answer
565.2k+ views
Hint: Use the formula of dilution i.e. ${{M}_{1}}{{V}_{1}}\,\,=\,\,{{M}_{2}}{{V}_{2}}$ to obtain the concentration of final solution prepared.
Complete Solution :
When we add water to a solution of certain concentration then this process is called dilution. Formula used to calculate missing identity during the process of dilution is ${{M}_{1}}{{V}_{1}}\,\,=\,\,{{M}_{2}}{{V}_{2}}$.
Here ${{M}_{1}}$ = Molarity of given solution (M),
${{V}_{1}}$ = volume of given solution taken (cc),
${{M}_{2}}$ = molarity of solution to be prepare (M),
${{V}_{2}}$ = volume of solution to be prepared (cc).
In given question the values are:
${{M}_{1}}$ = Concentration to HCl taken = 0.1M
${{V}_{1}}$ = volume of HCl taken = 100cc
${{M}_{2}}$ = Concentration of final prepared HCl = ?
${{V}_{2}}$ = Final volume of solution after addition or water = 100cc + 900cc
= 1000 cc
Now, the new concentration can be calculated:
${{M}_{1}}{{V}_{1}}\,\,=\,\,{{M}_{2}}{{V}_{2}}$
Rewrite the formula-
${{M}_{2}} = \dfrac{{{M}_{1}}{{V}_{1}}}{{{V}_{2}}}$
Put the values in formula
${{M}_{2}}$ = $\dfrac{0.1\times 100}{1000}$= 0.01M
Now, if 100ml of final solution is taken, the morality of it will be same as the whole solution prepared i.e. 0.01 M.
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Firstly, focus on the final solution volume. Another point to be kept in mind is that concentration does not change whatever quantity of solution we take from the final solution.
Complete Solution :
When we add water to a solution of certain concentration then this process is called dilution. Formula used to calculate missing identity during the process of dilution is ${{M}_{1}}{{V}_{1}}\,\,=\,\,{{M}_{2}}{{V}_{2}}$.
Here ${{M}_{1}}$ = Molarity of given solution (M),
${{V}_{1}}$ = volume of given solution taken (cc),
${{M}_{2}}$ = molarity of solution to be prepare (M),
${{V}_{2}}$ = volume of solution to be prepared (cc).
In given question the values are:
${{M}_{1}}$ = Concentration to HCl taken = 0.1M
${{V}_{1}}$ = volume of HCl taken = 100cc
${{M}_{2}}$ = Concentration of final prepared HCl = ?
${{V}_{2}}$ = Final volume of solution after addition or water = 100cc + 900cc
= 1000 cc
Now, the new concentration can be calculated:
${{M}_{1}}{{V}_{1}}\,\,=\,\,{{M}_{2}}{{V}_{2}}$
Rewrite the formula-
${{M}_{2}} = \dfrac{{{M}_{1}}{{V}_{1}}}{{{V}_{2}}}$
Put the values in formula
${{M}_{2}}$ = $\dfrac{0.1\times 100}{1000}$= 0.01M
Now, if 100ml of final solution is taken, the morality of it will be same as the whole solution prepared i.e. 0.01 M.
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Firstly, focus on the final solution volume. Another point to be kept in mind is that concentration does not change whatever quantity of solution we take from the final solution.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

