
A body travels 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in next 4 seconds. What will be the velocity at the end of the 7th second of the start?A. 2 cm/sB. 8 cm/sC. 10 cm/sD. 15 cm/s
Answer
601.2k+ views
Hint: First of all, find the initial velocity and acceleration of the body by using the second equation of motion. Then find the velocity at 7th sec by using the first equation of motion and the obtained values of initial velocity and the acceleration of the body.
Formulae used: \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\], \[v = u + at\]
Complete step-by-step solution -
Formulae used: \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\], \[v = u + at\]
Given at time \[t = 2{\text{ sec}}\], distance covered by the body \[s = 200{\text{ cm}}\]
Complete step-by-step solution -
We know the formulae for second equation of motion i.e., \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\] where \[s\] is the distance covered, \[u\] is the initial speed of the body, \[t\] is the time taken and \[a\] is the acceleration of the body. So, at time \[t = 2{\text{ sec}}\] and \[s = 200{\text{ cm}}\], we have
$200 = u\left( 2 \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( 2 \right)^2}$
$\Rightarrow 200 = 2u + 2a $
$\Rightarrow 100 = u + a $
$\Rightarrow u = 100 - a........................................................................\left( 1 \right) $
Also, the body covers a distance of 220 cm in the next 4 sec.So, we have \[t = 2 + 4 = 6{\text{ sec}}\] and \[s = 200 + 220 = 420\], we have
$ 420 = u\left( 6 \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( 6 \right)^2} $
$\Rightarrow 420 = 6u + 18a $
$\Rightarrow 70 = u + 3a $
$\Rightarrow u = 70 - 3a..............................................................\left( 2 \right)$
From equation (1) and (2), we have
$100 - a = 70 - 3a $
$\Rightarrow 3a - a = 70 - 100 $
$\Rightarrow 2a = - 30 $
$\Rightarrow a = - 15{\text{ cm/}}{{\text{s}}^2}$
By substituting \[a = - 15\] in equation (1) we get
$u = 100 - \left( { - 15} \right) = 100 + 15 $
$\Rightarrow u = 115{\text{ cm/s}} $
From the equations of motion, we know that \[v = u + at\] where \[v\] is the final velocity of the body, \[u\] is the initial velocity of the body, \[a\] is the acceleration of the body and \[t\] is the time taken by the body to cover a particular distance.
So, the velocity at the end of 7th second i.e., at \[t = 7{\text{ sec}}\], we have
$\Rightarrow v = 115 + \left( { - 15} \right)7 $
$\Rightarrow v = 115 - 105 $
$\therefore v = 10{\text{ cm/s}} $
Thus, the correct option is C. 10 cm/s.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

