
A body starts from rest and is uniformly accelerated for $30\sec $.The distance covered in first $10\sec $ is \[{x_1}\] , for next $10\sec $ is \[{x_2}\] and for last $10\sec $ is \[{x_3}\] the then the ratio of \[{x_1}:{x_2}:{x_3}\]?
Answer
490.8k+ views
Hint: In this question we will apply the second equation of motion and with the help of it calculate the distance travelled in each of the $10\sec $ period. Then we will divide the three equations which will be obtained and this will give the required ratio. The second equation of motion is:$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$.
Where, $s$ is the displacement, $u$ is the initial velocity, $t$ is the time taken and $a$ is the acceleration of the body.
Complete step by step answer:
According to the second equation of motion,
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
The distance which is travelled by the body in the first $10\sec $ is,
${x_1} = 0 \times 10 + \dfrac{1}{2} \times a \times {10^2}$
${x_1} = \dfrac{1}{2} \times a \times 100$
${x_1} = 50a.......(1)$
Similarly, the distance which is travelled by the body in the next $10\sec $ is,
${x_2} = {s_{20}} - {s_{10}}$
${x_2} = \left( {0 \times 20 + \dfrac{1}{2} \times a \times {{20}^2}} \right) - 50a$
On further solving this, we get,
${x_2} = 200a - 50a$
${x_2} = 150a......(2)$
Similarly, the distance which is travelled by the body in the last $10\sec $ is,
${x_3} = {s_{30}} - {s_{20}}$
${x_2} = \left( {0 \times 30 + \dfrac{1}{2} \times a \times {{30}^2}} \right) - 200a$
On further solving this, we get,
${x_2} = 450a - 200a$
${x_2} = 250a.....(3)$
On comparing the three equations,
${x_1}:{x_2}:{x_3} = 50a:150a:250a$
On simplifying this,
${x_1}:{x_2}:{x_3} = 1:3:5$
So, the required ratio is ${x_1}:{x_2}:{x_3} = 1:3:5$.
Note: It is important to note that the three equations of motion are only valid for uniformly accelerated motion. These equations are not valid for a non-uniformly accelerated motion. This is because for a non-uniformly accelerated motion, we cannot associate with the inertial frame of reference. And we also know that, for a non-inertial frame of reference Newton's law is not valid. Hence, we can apply Newton's law of motion only when the body is uniformly accelerated.
Where, $s$ is the displacement, $u$ is the initial velocity, $t$ is the time taken and $a$ is the acceleration of the body.
Complete step by step answer:
According to the second equation of motion,
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
The distance which is travelled by the body in the first $10\sec $ is,
${x_1} = 0 \times 10 + \dfrac{1}{2} \times a \times {10^2}$
${x_1} = \dfrac{1}{2} \times a \times 100$
${x_1} = 50a.......(1)$
Similarly, the distance which is travelled by the body in the next $10\sec $ is,
${x_2} = {s_{20}} - {s_{10}}$
${x_2} = \left( {0 \times 20 + \dfrac{1}{2} \times a \times {{20}^2}} \right) - 50a$
On further solving this, we get,
${x_2} = 200a - 50a$
${x_2} = 150a......(2)$
Similarly, the distance which is travelled by the body in the last $10\sec $ is,
${x_3} = {s_{30}} - {s_{20}}$
${x_2} = \left( {0 \times 30 + \dfrac{1}{2} \times a \times {{30}^2}} \right) - 200a$
On further solving this, we get,
${x_2} = 450a - 200a$
${x_2} = 250a.....(3)$
On comparing the three equations,
${x_1}:{x_2}:{x_3} = 50a:150a:250a$
On simplifying this,
${x_1}:{x_2}:{x_3} = 1:3:5$
So, the required ratio is ${x_1}:{x_2}:{x_3} = 1:3:5$.
Note: It is important to note that the three equations of motion are only valid for uniformly accelerated motion. These equations are not valid for a non-uniformly accelerated motion. This is because for a non-uniformly accelerated motion, we cannot associate with the inertial frame of reference. And we also know that, for a non-inertial frame of reference Newton's law is not valid. Hence, we can apply Newton's law of motion only when the body is uniformly accelerated.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

