
A body moves with uniform velocity of $u = 7\,m/s$ from $t = 0$ to $t = 1.5\,{\text{s}}$. It starts moving with an acceleration of $10\,m{s^2}$. The distance between $t = 0$to$t = 3s$will be:
A. $47.75 m$
B. $32.25 m$
C. $16.75 m$
D. $27.50 m$
Answer
567.9k+ views
Hint:We will use the laws of motion to solve this question. We can calculate the distance travelled in the first 1.5 seconds and the distance travelled in the last 1.5 seconds. And then add both the distances to get the total distance.
Formula used:
Laws of motion:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Here, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
Complete step by step answer:
The body is said to be in its uniform velocity only if the body travels an equal distance in equal intervals of time period along a particular direction. We know that from \[t = 0\] to \[t = 1.5\], the body is moving with the uniform velocity, $u =7\,m/s$.
So in the formula:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
We can put $a = 0$as for constant velocity, acceleration is zero.
$ \Rightarrow s = 7 \times 1.5$
$ \Rightarrow s = 10.5m$ . . . (1)
Now after, \[t = 1.5\] the body gets an acceleration of $10\,{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$
So, we can again use the formula:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
To get the distance covered by the body in the last \[t = 1.5\].
Now by substituting the values in the above formula, we have,
$s = (1.5 \times 7) + \dfrac{1}{2} \times 10 \times {(1.5)^2}$
$ \Rightarrow s = (1.5) + (5 \times 2.25)$
$ \Rightarrow s = 10.5 + 11.25$
$ \Rightarrow s = 21.75m$ . . . (2)
The total distance covered by the body = sum of the distances covered by the body in the first 1.5 sec and the last 1.5 sec.
So by adding equation (1) and (2), we get,
Total distance covered $ = 10.5m + 21.75m$
$\therefore$Total distance covered = $32.25m$
Hence, from the above explanation, the correct option is B.
Note:You cannot solve this question by directly, putting \[t = 3\,{\text{s}}\] in the equation of displacement as the acceleration changes, and the equations of motion, $s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$is used for the constant acceleration in that time period.
Formula used:
Laws of motion:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Here, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
Complete step by step answer:
The body is said to be in its uniform velocity only if the body travels an equal distance in equal intervals of time period along a particular direction. We know that from \[t = 0\] to \[t = 1.5\], the body is moving with the uniform velocity, $u =7\,m/s$.
So in the formula:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
We can put $a = 0$as for constant velocity, acceleration is zero.
$ \Rightarrow s = 7 \times 1.5$
$ \Rightarrow s = 10.5m$ . . . (1)
Now after, \[t = 1.5\] the body gets an acceleration of $10\,{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$
So, we can again use the formula:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
To get the distance covered by the body in the last \[t = 1.5\].
Now by substituting the values in the above formula, we have,
$s = (1.5 \times 7) + \dfrac{1}{2} \times 10 \times {(1.5)^2}$
$ \Rightarrow s = (1.5) + (5 \times 2.25)$
$ \Rightarrow s = 10.5 + 11.25$
$ \Rightarrow s = 21.75m$ . . . (2)
The total distance covered by the body = sum of the distances covered by the body in the first 1.5 sec and the last 1.5 sec.
So by adding equation (1) and (2), we get,
Total distance covered $ = 10.5m + 21.75m$
$\therefore$Total distance covered = $32.25m$
Hence, from the above explanation, the correct option is B.
Note:You cannot solve this question by directly, putting \[t = 3\,{\text{s}}\] in the equation of displacement as the acceleration changes, and the equations of motion, $s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$is used for the constant acceleration in that time period.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

