
A body is moving along the +ve x axis with uniform acceleration of $ - 4m/{s^2} $ . Its velocity at $ x = 0 $ is 10 m/s. the time taken by the body to reach a point at $ x = 12m $ is
(A) (2s, 3s)
(B) (3s, 4s)
(C) (4s, 8s)
(D) (1s, 2s)
Answer
563.1k+ views
Hint: The acceleration being negative means that the acceleration is directed towards the negative x axis. The second equation of motion can be used to calculate the time.
Formula used: In this solution we will be using the following formulae;
$ s = ut \pm \dfrac{1}{2}a{t^2} $ where $ s $ is the distance covered by a body undergoing acceleration, $ u $ is the initial velocity, and $ t $ is the time taken to cover the distance, and $ a $ is the value of the acceleration of the body.
Complete Step-by-Step solution
A body is said to move along the positive x axis, and acceleration is defined to be equal to $ - 4m/{s^2} $ . This shows that the acceleration is in the opposite direction as velocity (direction of motion), and thus in the direction of the negative x axis. Now the velocity was initialized at $ x = 0 $ to be equal to 10 m/s. we are to find the time taken to by the body to reach a point $ x = 12m $ .
If observed, we have all the quantities needed to use the second equation of motion, given by
$ s = ut \pm \dfrac{1}{2}a{t^2} $ where $ s $ is the distance covered by a body undergoing acceleration, $ u $ is the initial velocity, and $ t $ is the time taken to cover the distance, and $ a $ is the value of the acceleration of the body.
Inserting all known values,
$ 12 = 10t - \dfrac{1}{2}\left( 4 \right){t^2} $
$ \Rightarrow 12 = 10t - 2{t^2} $
Rearranging the equation and dividing through by 2, we have
$ {t^2} - 5t + 6 = 0 $
Solving the quadratic equation which can be given as
$ t = \dfrac{{ - b \pm \sqrt {{b^2} - 4ac} }}{{2a}} $
Hence, we have that
$ t = \dfrac{{5 \pm \sqrt {{5^2} - 4\left( 6 \right)} }}{2} $
By computation,
$ t = \dfrac{{5 \pm 1}}{2} $
Hence,
$ \Rightarrow t = \dfrac{6}{2} = 3s{\text{ and }}t = \dfrac{4}{2} = 2s $
Hence, your correct answer is A.
Note
The presence of two answers signifies that when the object is at point $ x = 12m $ , it could be at anyone of these times. This can occur also for example in a case of an object thrown upwards. At a particular point, the object will be there twice. When it is going up and when it is coming down which happens after different times.
Formula used: In this solution we will be using the following formulae;
$ s = ut \pm \dfrac{1}{2}a{t^2} $ where $ s $ is the distance covered by a body undergoing acceleration, $ u $ is the initial velocity, and $ t $ is the time taken to cover the distance, and $ a $ is the value of the acceleration of the body.
Complete Step-by-Step solution
A body is said to move along the positive x axis, and acceleration is defined to be equal to $ - 4m/{s^2} $ . This shows that the acceleration is in the opposite direction as velocity (direction of motion), and thus in the direction of the negative x axis. Now the velocity was initialized at $ x = 0 $ to be equal to 10 m/s. we are to find the time taken to by the body to reach a point $ x = 12m $ .
If observed, we have all the quantities needed to use the second equation of motion, given by
$ s = ut \pm \dfrac{1}{2}a{t^2} $ where $ s $ is the distance covered by a body undergoing acceleration, $ u $ is the initial velocity, and $ t $ is the time taken to cover the distance, and $ a $ is the value of the acceleration of the body.
Inserting all known values,
$ 12 = 10t - \dfrac{1}{2}\left( 4 \right){t^2} $
$ \Rightarrow 12 = 10t - 2{t^2} $
Rearranging the equation and dividing through by 2, we have
$ {t^2} - 5t + 6 = 0 $
Solving the quadratic equation which can be given as
$ t = \dfrac{{ - b \pm \sqrt {{b^2} - 4ac} }}{{2a}} $
Hence, we have that
$ t = \dfrac{{5 \pm \sqrt {{5^2} - 4\left( 6 \right)} }}{2} $
By computation,
$ t = \dfrac{{5 \pm 1}}{2} $
Hence,
$ \Rightarrow t = \dfrac{6}{2} = 3s{\text{ and }}t = \dfrac{4}{2} = 2s $
Hence, your correct answer is A.
Note
The presence of two answers signifies that when the object is at point $ x = 12m $ , it could be at anyone of these times. This can occur also for example in a case of an object thrown upwards. At a particular point, the object will be there twice. When it is going up and when it is coming down which happens after different times.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

