
A body falling from a height of $10m$ rebounds from the hard floor. If it loses $20\% $ energy in the impact, then the coefficient of restitution is .....
$(A)0.89$
$(B)0.56$
$(C)0.23$
$(D)0.18$
Answer
492.9k+ views
Hint: Coefficient of restitution is the ratio of the final velocity to the initial velocity between two objects after the collision takes place. It can also be said that it is a measure of the restitution of a collision between two objects, that is how much energy remains after the two bodies collide with each other.
Complete answer:
According to the question,
The kinetic energy just before the collision will be lost in the form of potential energy.
So, the initial kinetic energy ${K_i} = mgh$
On putting the values given to us,
${K_i} = m \times 10 \times 10$
\[{K_i} = 100m........(1)\]
The final kinetic energy after the impact will be $80\% $ as $20\% $ of the kinetic energy will be lost.
So, the final kinetic energy ${K_f} = {K_i} \times \dfrac{{80}}{{100}}$
On putting the value of ${K_i} = 100m$ in the above equation,
${K_f} = 100m \times \dfrac{{80}}{{100}}$
${K_f} = 80m......(2)$
The expression for kinetic is $K = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
On taking $v$ on one side and all other terms on the other side,
${v^2} = \dfrac{{2K}}{m}$
$v = \sqrt {\dfrac{{2K}}{m}} ........(3)$
The initial velocity before the impact is ${v_i} = \sqrt {\dfrac{{2{K_i}}}{m}} $(from equation 3)
On putting the already known value ${K_i} = 100m$ in the above equation,
${v_i} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 100m}}{m}} $
${v_i} = \sqrt {200} $
${v_i} = 10\sqrt 2 \dfrac{m}{s}......(4)$
Similarly, The final velocity before the impact is ${v_f} = \sqrt {\dfrac{{2{K_f}}}{m}} $ (from equation 3)
On putting the value of ${K_f} = 80m$ in the above equation,
${v_f} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 80m}}{m}} $
${v_f} = \sqrt {160} $
${v_f} = 4\sqrt {10} \dfrac{m}{s}........(5)$
Now,
We know that the coefficient of restitution is $e = \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}}$
On putting the required values from equation (1) and equation (2), we get,
$e = \dfrac{{4\sqrt {10} }}{{10\sqrt 2 }}$
On solving the above equation,
$e = 0.89$
So, the value of the coefficient of restitution comes out to be $e = 0.89$.
So, the correct answer is $(A)0.89$.
Note: There is a possibility of making mistakes such as understanding the concept of coefficient of restitution as the ratio between the velocities of two bodies before and after the collision of them, which is absolutely wrong. We need to focus only on the relative velocity between the two bodies and not on the velocity of the bodies taking part in the collision. It is important to note that relative velocity is completely different from the velocity of the two bodies.
Complete answer:
According to the question,
The kinetic energy just before the collision will be lost in the form of potential energy.
So, the initial kinetic energy ${K_i} = mgh$
On putting the values given to us,
${K_i} = m \times 10 \times 10$
\[{K_i} = 100m........(1)\]
The final kinetic energy after the impact will be $80\% $ as $20\% $ of the kinetic energy will be lost.
So, the final kinetic energy ${K_f} = {K_i} \times \dfrac{{80}}{{100}}$
On putting the value of ${K_i} = 100m$ in the above equation,
${K_f} = 100m \times \dfrac{{80}}{{100}}$
${K_f} = 80m......(2)$
The expression for kinetic is $K = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
On taking $v$ on one side and all other terms on the other side,
${v^2} = \dfrac{{2K}}{m}$
$v = \sqrt {\dfrac{{2K}}{m}} ........(3)$
The initial velocity before the impact is ${v_i} = \sqrt {\dfrac{{2{K_i}}}{m}} $(from equation 3)
On putting the already known value ${K_i} = 100m$ in the above equation,
${v_i} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 100m}}{m}} $
${v_i} = \sqrt {200} $
${v_i} = 10\sqrt 2 \dfrac{m}{s}......(4)$
Similarly, The final velocity before the impact is ${v_f} = \sqrt {\dfrac{{2{K_f}}}{m}} $ (from equation 3)
On putting the value of ${K_f} = 80m$ in the above equation,
${v_f} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 80m}}{m}} $
${v_f} = \sqrt {160} $
${v_f} = 4\sqrt {10} \dfrac{m}{s}........(5)$
Now,
We know that the coefficient of restitution is $e = \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}}$
On putting the required values from equation (1) and equation (2), we get,
$e = \dfrac{{4\sqrt {10} }}{{10\sqrt 2 }}$
On solving the above equation,
$e = 0.89$
So, the value of the coefficient of restitution comes out to be $e = 0.89$.
So, the correct answer is $(A)0.89$.
Note: There is a possibility of making mistakes such as understanding the concept of coefficient of restitution as the ratio between the velocities of two bodies before and after the collision of them, which is absolutely wrong. We need to focus only on the relative velocity between the two bodies and not on the velocity of the bodies taking part in the collision. It is important to note that relative velocity is completely different from the velocity of the two bodies.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

