
A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds. Assuming constant acceleration, what is the velocity of the body at the end of the 7th second?
A) 40 cm/sec
B) 20 cm/sec
C) 10 cm/sec
D) 5 cm/sec
Answer
585.3k+ views
Hint: In this question, we need to determine the velocity of the body at the end of the 7th second. For this, we need to follow Newton's equations of motion. Moreover, here the journey of the body is divided into two parts so that two equations will be formed.
Complete step by step answer:
Following the newton’s second equation of motion $s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2}$ where ‘s’ is the displacement of the body, ‘u’ is the initial velocity of the body, ‘a’ is the acceleration of the body, and ‘t’ is the instantaneous time.
Here, the traveling displacement of the body is divided into two parts:
Case 1: ${s_1} = 200{\text{ cm and }}{t_1} = 2{\text{ seconds}}$
So, substitute ${s_1} = 200{\text{ cm and }}{t_1} = 2{\text{ seconds}}$ in the formula $s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2}$ to determine the relation between acceleration (a) and the initial velocity (u).
$
s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2} \\
\Rightarrow 200 = u(2) + \dfrac{{a{{(2)}^2}}}{2} \\
\Rightarrow 2u + 2a = 200 \\
\Rightarrow u + a = 100 - - - - (i) \\
$
Case 2: ${s_2} = \left( {200 + 220} \right) = 420{\text{ cm and }}{t_2} = \left( {2 + 4} \right) = 6{\text{ seconds}}$
So, substitute ${s_2} = 420{\text{ cm and }}{t_2} = 6{\text{ seconds}}$ in the formula $s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2}$ to determine the relation between acceleration (a) and the initial velocity (u).
$
s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2} \\
\Rightarrow 420 = u(6) + \dfrac{{a{{(6)}^2}}}{2} \\
\Rightarrow 6u + 18a = 420 \\
\Rightarrow u + 3a = 70 - - - - (ii) \\
$
Now, solving the equation (i) and (ii) to determine the value of acceleration and the initial velocity.
From equation (i) we get,
$
u + a = 100 \\
\Rightarrow u = 100 - a - - - - (iii) \\
$
Substitute the expression for the initial velocity from the equation (iii) in the equation (ii) as:
$
u + 3a = 70 \\
\Rightarrow \left( {100 - a} \right) + 3a = 70 \\
\Rightarrow 100 + 2a = 70 \\
\Rightarrow 2a = 70 - 100 \\
\Rightarrow a = \dfrac{{ - 30}}{2} \\
= 15{\text{ cm/se}}{{\text{c}}^2} \\
$
Again, substitute the value of the acceleration in the equation (iii) to determine the value of the initial velocity as:
$
u = 100 - a \\
= 100 - ( - 15) \\
= 115{\text{ cm/sec}} \\
$
Now, following Newton's first equation of motion $v = u + at$ where ‘v’ is the velocity of the body at the time ‘t’, ‘u’ is the initial velocity of the body, and ‘a’ is the acceleration of the body.
So, substitute $u = 115{\text{ cm/sec, }}a = - 15{\text{ cm/se}}{{\text{c}}^2}{\text{ and }}t = 7{\text{ sec}}$ in the formula $v = u + at$ to determine the velocity of the body at the end of the 7th seconds during its traveling period.
$
v = u + at \\
= 115 + ( - 15)7 \\
= 115 - 105 \\
= 10{\text{ cm/sec}} \\
$
Hence, the velocity of the body at the end of the 7th second is 10 cm/sec.
Option C is correct.
Note: It is very important to note here that it is given in the question that the acceleration while the body is moving is constant, and so, we have used the same acceleration during calculations. If the acceleration is varying then, we cannot use the same acceleration all over the calculation.
Complete step by step answer:
Following the newton’s second equation of motion $s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2}$ where ‘s’ is the displacement of the body, ‘u’ is the initial velocity of the body, ‘a’ is the acceleration of the body, and ‘t’ is the instantaneous time.
Here, the traveling displacement of the body is divided into two parts:
Case 1: ${s_1} = 200{\text{ cm and }}{t_1} = 2{\text{ seconds}}$
So, substitute ${s_1} = 200{\text{ cm and }}{t_1} = 2{\text{ seconds}}$ in the formula $s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2}$ to determine the relation between acceleration (a) and the initial velocity (u).
$
s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2} \\
\Rightarrow 200 = u(2) + \dfrac{{a{{(2)}^2}}}{2} \\
\Rightarrow 2u + 2a = 200 \\
\Rightarrow u + a = 100 - - - - (i) \\
$
Case 2: ${s_2} = \left( {200 + 220} \right) = 420{\text{ cm and }}{t_2} = \left( {2 + 4} \right) = 6{\text{ seconds}}$
So, substitute ${s_2} = 420{\text{ cm and }}{t_2} = 6{\text{ seconds}}$ in the formula $s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2}$ to determine the relation between acceleration (a) and the initial velocity (u).
$
s = ut + \dfrac{{a{t^2}}}{2} \\
\Rightarrow 420 = u(6) + \dfrac{{a{{(6)}^2}}}{2} \\
\Rightarrow 6u + 18a = 420 \\
\Rightarrow u + 3a = 70 - - - - (ii) \\
$
Now, solving the equation (i) and (ii) to determine the value of acceleration and the initial velocity.
From equation (i) we get,
$
u + a = 100 \\
\Rightarrow u = 100 - a - - - - (iii) \\
$
Substitute the expression for the initial velocity from the equation (iii) in the equation (ii) as:
$
u + 3a = 70 \\
\Rightarrow \left( {100 - a} \right) + 3a = 70 \\
\Rightarrow 100 + 2a = 70 \\
\Rightarrow 2a = 70 - 100 \\
\Rightarrow a = \dfrac{{ - 30}}{2} \\
= 15{\text{ cm/se}}{{\text{c}}^2} \\
$
Again, substitute the value of the acceleration in the equation (iii) to determine the value of the initial velocity as:
$
u = 100 - a \\
= 100 - ( - 15) \\
= 115{\text{ cm/sec}} \\
$
Now, following Newton's first equation of motion $v = u + at$ where ‘v’ is the velocity of the body at the time ‘t’, ‘u’ is the initial velocity of the body, and ‘a’ is the acceleration of the body.
So, substitute $u = 115{\text{ cm/sec, }}a = - 15{\text{ cm/se}}{{\text{c}}^2}{\text{ and }}t = 7{\text{ sec}}$ in the formula $v = u + at$ to determine the velocity of the body at the end of the 7th seconds during its traveling period.
$
v = u + at \\
= 115 + ( - 15)7 \\
= 115 - 105 \\
= 10{\text{ cm/sec}} \\
$
Hence, the velocity of the body at the end of the 7th second is 10 cm/sec.
Option C is correct.
Note: It is very important to note here that it is given in the question that the acceleration while the body is moving is constant, and so, we have used the same acceleration during calculations. If the acceleration is varying then, we cannot use the same acceleration all over the calculation.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

